Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
pełna lista:
wyświetlKliknij by wyświetlić pełną listę
przeszukujKliknij by wyświetlić listę z selekcją kategorii
displayClick to display full list in English
searchClick to display selectable list in English
Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
status
święty
nazwisko
STROCIUK
imiona
Leoncjusz
data kanonizacji
14.08.2000
Sobór Biskupów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławejwięcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.09.24]
funkcja
diakon
wyznanie
Cerkiew prawosławnawięcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2014.09.21]
diecezja / prowincja
prawosławna eparchia moskiewska obwodowa, zwana także metropolią krutickąwięcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.09.24]
prawosławna eparchia chełmskawięcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.09.24]
prawosławna eparchia warszawsko-nadwiślańskawięcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2023.07.16]
data i miejsce
śmierci
03.01.1941
łagier AmurŁagsieć obozów pracy niewolniczej GUŁAG
dziś: obw. amurski, Rosja
więcej na
ru.wikipedia.org
[dostęp: 2020.09.24]
alt. daty i miejsca
śmierci
Małaja Niukżadziś: miejscowość nieistniejąca (prawd.), obw. amurski, Rosja
szczegóły śmierci
Prawd. podczas I wojny światowej, po rosyjskiej klęsce w bitwie z wojskami niemieckimi i austro–węgierskimi pod Gorlicami w 05.1915 uciekł wraz z większością prawosławnych swej cerkwi do Rosji (tzw. bieżeństwo).
Osiadł w pobliżu Moskwy.
01.12.
1937 aresztowany przez Rosjan prawd. w Kołomieńskie, albo pobliskiej wsi Sadowniki (dziś część Moskwy), wraz z dwoma kapłanami miejscowej cerkwi.
Przetrzymywany w więzieniu na Tagance w Moskwie.
Oskarżony o „agitację antyrosyjską i kontrrewolucyjną działalność”.
Nie przyznał się.
07.12.1937 skazany przez ludobójczy rosyjski sąd kapturowy zwany Trojka NKWD na 10 lat niewolniczej pracy przymusowej w rosyjskich obozach koncentracyjnych Gułag.
Zesłany do obozu koncentracyjnego BamŁag.
Jego rozwiązanie w 1938 sprawiło, że znalazł się w jednym z obozów powstałych na jego bazie, AmurŁagu.
Przez jakiś czas — co najmniej od 27.10.1939 — przebywał w obozowym szpitalu we wsi Małaja Niukża.
Zginął nieznanych okolicznościach.
przyczyna śmierci
eksterminacja
sprawstwo
Rosjanie
data i miejsce
urodzenia
01.1878
Sahryńdziś: gm. Werbkowice, pow. Hrubieszów, woj. lubelskie, Polska
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2021.12.18]
szczegóły posługi
1918 – 1937
diakon {kościół: Kołomieńskiedziś: część Moskwy, Moskwa miasto, Rosja
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2023.07.16], cerkiew prawosławna pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej}, w 1921 nagrodzony przez biskupa podwójnym orarionem — długą, wąską szarfą noszoną na sticharionie (szata liturgiczna)
1907 – ok. 1915
diakon {kościół: Sahryńdziś: gm. Werbkowice, pow. Hrubieszów, woj. lubelskie, Polska
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2021.12.18], cerkiew prawosławna pw. św. Cyryla i św. Metodego}
1907
święcenia diakonatu
1904 – 1907
psalmista {kościół: Sahryńdziś: gm. Werbkowice, pow. Hrubieszów, woj. lubelskie, Polska
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2021.12.18], cerkiew prawosławna pw. św. Cyryla i św. Metodego}
inni związani
szczegółami śmierci
KULHAWIECKliknij by wyświetlić biografię Symeon, STEPANIUKKliknij by wyświetlić biografię Jerzy, GUDKOKliknij by wyświetlić biografię Bazyli (bp Ambroży), NIKATOWKliknij by wyświetlić biografię Aleksy, OSTROUMOWKliknij by wyświetlić biografię Michał (bp Serafin), SAWICKIKliknij by wyświetlić biografię Jarosław, SIENKIEWICZKliknij by wyświetlić biografię Aleksy, GAGALUKKliknij by wyświetlić biografię Antoni (abp Onufry), BLUMOWICZKliknij by wyświetlić biografię Jan, SZACHMUĆKliknij by wyświetlić biografię Roman (o. Serafin), PANASIEWICZKliknij by wyświetlić biografię Emilian, MIEDWIEDIUKKliknij by wyświetlić biografię Włodzimierz, SMOLENIECKliknij by wyświetlić biografię Aleksander (abp Arseniusz), MARCENKOKliknij by wyświetlić biografię Aleksander (abp Antoni), BORZAKOWSKIKliknij by wyświetlić biografię Aleksander (abp Agapit), DIERNOWKliknij by wyświetlić biografię Anatol (abp Abrahamiusz)
miejsca zagłady
nazwy obozów
(+ nr więźnia)
AmurŁag: Rosyjski obóz koncentracyjny niewolniczej pracy przymusowej w ramach system Gułag, funkcjonujący w latach 1938‑41 w okr. amurskim. Stworzony po rozwiązaniu obozu BamŁag. Centrum w miejscowości Swobodna. Więźniowie niewolniczo pracowali przy budowie linii kolejowych. W szczycie przetrzymywano w nim 125,000 osób. (więcej na: ru.wikipedia.orgKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24])
BamŁag: Rosyjski obóz koncentracyjny niewolniczej pracy przymusowej w ramach systemu Gułag, zorganizowany w 1932 przez zbrodniczą organizację OGPU, a następnie zarządzany przez ludobójczą rosyjską organizację NKWD. Więźniowie niewolniczo pracowali przy budowi kolei na odcinku między jeziorem Bajkał a rzeką Amur (linia Bajkał–Amur), przy układaniu drugich torów linii transyberyjskiej (w szczególności linii zwanych TransBajkał i Ussuri), oraz przy wycince lasów, przetwarzaniu drewna i w kopalniach. W latach 1932‑1935 wykorzystywano w nim niewolniczą pracę ok. 1,000,000 więźniów (według innych źródeł w szczycie w obozie przetrzymywano 201,000 więźniów). Centrum znajdowało się w mieście Swobodny (dziś w obwód Amur). W latach 1934‑1938 dyrektorem BamŁagu był Naftali Frenkel, żydowskiego pochodzenia, uznawany za twórcę systemu wykorzystania niewolniczej pracy przymusowej w ramach Gułagu, który stworzył w czasie wcześniejszej pracy nad kanałem Białomorskim. Obóz został rozwiązany w 05.1938, a na jego bazie — na podstawie propozycji wymienionego N. Frenkela — utworzono 6 mniejszych, w tym m.in. AmurŁag. (więcej na: ru.wikipedia.orgKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2023.07.16])
Gułag: Sieć rosyjskich obozów koncentracyjnych niewolniczej pracy przymusowej. Jednorazowo przetrzymywano w nich do 12 mln więźniów, z których miliony zginęły. (więcej na: pl.wikipedia.orgKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2014.05.09])
Wielka Czystka 1937: Więzionych w obozach koncentracyjnych na Wyspach Sołowieckich, wyspie Anzer czy obozie koncentracyjnym BelBałtŁag polskich kapłanów Rosjanie latem 1937 przenieśli do więziennych cel (część w Sankt Petersburgu). Następnie w kilku odrębnych, kapturowych, bandyckich procesach prowadzonych przez tzw. „Trojkę NKWD” (m.in. 09.10.1937, 25.11.1937) wszystkich skazali na karę śmierci i zamordowali w zbiorowych mordach. Strzałami w tył głowy pozbawiono ich życia albo w więzieniu w Sankt Petersburgu, albo bezpośrednio na miejscach pochówku, m.in. w Sandarmoch, czy Lewaszowskim Pustkowiu k. Leningradu, gdzie ich ciała wrzucono do zbiorowych dołów. Innych kapłanów aresztowany w miejscach, gdzie posługali, a następnie mordowano w okolicznych centralach NKWD (np. w Mińsku na Białorusi), po równie ludobójczych procesach przeprowadzanych przez wspomniany sąd kapturowy „Trojka NKWD”.
źródła
osobowe:
azbyka.ruKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24], www.bu.kul.plKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24], azbyka.ruKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24]
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w WikipediiPatrz:
pl.wikipedia.org — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORAKliknij i spróbuj wywołać własnego klienta poczty E-majlową
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: STROCIUK Leoncjusz
Powrót do przeglądania życiorysu:
Kliknij by powrócić do życiorysu