Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
pełna lista:
wyświetlKliknij by wyświetlić pełną listę
przeszukujKliknij by wyświetlić listę z selekcją kategorii
displayClick to display full list in English
searchClick to display selectable list in English
Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
status
święty
nazwisko
SAWICKI
inne wersje nazwiska
JAMSKI, PUCHŁOWSKI
imiona
Jarosław
data kanonizacji
14.08.2000
Sobór Biskupów Rosyjskiego Kościoła Prawosławegowięcej na
drevo-info.ru
[dostęp: 2020.09.24]
funkcja
kapłan
wyznanie
Cerkiew prawosławnawięcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2014.09.21]
data i miejsce
śmierci
08.12.1937
Butowodziś: obw. moskiewski, Rosja
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.07.31]
szczegóły śmierci
Podczas I wojny światowej, po rosyjskiej klęsce w bitwie z wojskami niemieckimi i austro–węgierskimi pod Gorlicami w 05.1915 uciekł, wraz z mniszkami monasteru w Grodnie, do Rosji (tzw. bieżeństwo).
Od 1919, gdy Rosjanie–bolszewicy zamknęli monaster w Widnoje, dalej posługiwał mniszkom, które zorganizowały się w rolniczą roboczą komunę, jako ich konspiracyjny kapelan.
W latach 1920. pozbawiony przez Rosjan praw publicznych.
W 1929 komuna robocza została zamknięta.
Od 1929 posługiwał, żyjąc w ubóstwie, w miejscowości Jam.
Aresztowany przez Rosjan w 1933.
Oskarżony o „sprzedaż świec”.
Skazany na 5 lat więzienia.
Wyrok anulowano.
W końcu aresztowany przez agentów ludobójczej rosyjskiej organizacji NKWD 27.11.1937.
Przewieziony do więzienia w Sierpuchowie.
Oskarżony o prowadzenie „działalności kontrrewolucyjnej i antyrosyjskiej propagandy”.
01.12.1937 skazany na śmierć przez ludbójczy rosyjski sąd kapturowy Trojka NKWD.
07.12.1937 przewieziony do dzielnicy Wieszniaki w Moskwie, a stamtąd następnego dnia na miejsce wykonania „wyroku”.
Zamordowany w masowej egzekucji.
przyczyna śmierci
zbiorowy mord
sprawstwo
Rosjanie
data i miejsce
urodzenia
28.03.1882
Puchłydziś: gm. Narew, pow. Hajnówka, woj. podlaskie, Polska
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.09.24]
prezbiterat (święcenia)
ordynacja
20.02.1905
szczegóły posługi
inni związani
szczegółami śmierci
CAKULKliknij by wyświetlić biografię Michał, KULHAWIECKliknij by wyświetlić biografię Symeon, NIKATOWKliknij by wyświetlić biografię Aleksy, SIENKIEWICZKliknij by wyświetlić biografię Aleksy, MIEDWIEDIUKKliknij by wyświetlić biografię Włodzimierz, STEPANIUKKliknij by wyświetlić biografię Jerzy, GUDKOKliknij by wyświetlić biografię Wasyl (bp Ambroży), OSTROUMOWKliknij by wyświetlić biografię Michał (bp Serafin), GAGALUKKliknij by wyświetlić biografię Antoni (abp Onufry), STROCIUKKliknij by wyświetlić biografię Leoncjusz, BLUMOWICZKliknij by wyświetlić biografię Jan, SZACHMUĆKliknij by wyświetlić biografię Roman (o. Serafin), PANASIEWICZKliknij by wyświetlić biografię Emilian, SMOLENIECKliknij by wyświetlić biografię Aleksander (abp Arseniusz), MARCENKOKliknij by wyświetlić biografię Aleksander (abp Antoni), BORZAKOWSKIKliknij by wyświetlić biografię Aleksander (abp Agapit), DIERNOWKliknij by wyświetlić biografię Anatol (abp Abrahamiusz)
miejsca zagłady
nazwy obozów
(+ nr więźnia)
Ludobójstwo rosyjskie 11.08.1937: 11.08.1937 rosyjski przywódca Józef Stalin nakazał, a szef NKWD Nikołaj Jeżow podpisał, rozkaz nr 00485 o przeprowadzeniu tzw. „operacji polskiej”. Na śmierć skazano 139,835 Polaków żyjących w Rosji. Według danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyczno–Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał” (ros. Международное историко–просветительское, правозащитное и благотворительное общество „Мемориал”), zajmującego się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji rosyjskich — zamordowano 111,091. 28,744 skazano na pobyt w obozach koncentracyjnych — łagrach Gułag. Razem jednak deportowano ponad 100 tys. Polaków, głównie do Kazachstanu, na Syberię, w rejony Charkowa i Dniepropetrowska. Według niektórych historyków liczbę ofiar należy pomnożyć przez co najmniej dwa, bowiem mordowano nie tylko wymienione z nazwiska osoby, ale całe rodziny polskie (wystarczało samo podejrzenie o narodowość polską). Gdy uwzględnić fakt, że podana liczba w zasadzie nie obejmuje ludobójstwa na wschodnich obszarach Rosji (Syberia), to liczba ofiar może wynosić nawet 500,000 Polaków. (więcej na: pl.wikipedia.orgKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2016.03.14])
Wielka Czystka 1937: Więzionych w obozach koncentracyjnych na Wyspach Sołowieckich, wyspie Anzer czy obozie koncentracyjnym BelBałtŁag polskich kapłanów Rosjanie latem 1937 przenieśli do więziennych cel (część w Sankt Petersburgu). Następnie w kilku odrębnych, kapturowych, bandyckich procesach prowadzonych przez tzw. „Trojkę NKWD” (m.in. 09.10.1937, 25.11.1937) wszystkich skazali na karę śmierci i zamordowali w zbiorowych mordach. Strzałami w tył głowy pozbawiono ich życia albo w więzieniu w Sankt Petersburgu, albo bezpośrednio na miejscach pochówku, m.in. w Sandarmoch, czy Lewaszowskim Pustkowiu k. Leningradu, gdzie ich ciała wrzucono do zbiorowych dołów. Innych kapłanów aresztowany w miejscach, gdzie posługali, a następnie mordowano w okolicznych centralach NKWD (np. w Mińsku na Białorusi), po równie ludobójczych procesach przeprowadzanych przez wspomniany sąd kapturowy „Trojka NKWD”.
Butowo: Poligon strzelecki ludobójczego rosyjskiego NKWD pod Moskwą. Od 08.08.1937 miejsce masowych egzekucji (w czasie „Wielkiej Czystki”). Do 19.10.1938 zamordowano tam — według szczątkowych dostępnych danych — 20,765 osób (95.86% mężczyzn), w tym 1,176 Polaków. Wśród zamordowanych było 739 duchownych prawosławnych, w tym 7 biskupów i metropolitów z 81‑letnim metropolitem Serafinem Cziczagowem, dziś świętym Cerkwi Prawosławnej (kościół Prawosławnym kanonizował 255 straconych), a także pastorzy luterańscy i protestanccy i kapłani katoliccy, głównie z Polski i Austrii. Miejsce zwane dziś „Rosyjską Golgotą”. (więcej na: pl.wikipedia.orgKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.07.31])
źródła
osobowe:
213.171.53.28Kliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24], www.floralavra.ruKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24], pl.wikipedia.orgKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24],
pierwotnych (oryginalnych) zdjęć:
213.171.53.28Kliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24], 213.171.53.28Kliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24], 213.171.53.28Kliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24], www.floralavra.ruKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24], m.polit.ruKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24], m.polit.ruKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24], alexandrtrofimov.ruKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24], floralavra.ruKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2020.09.24]
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w WikipediiPatrz:
pl.wikipedia.org — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORAKliknij i spróbuj wywołać własnego klienta poczty E-majlową
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: SAWICKI Jarosław
Powrót do przeglądania życiorysu:
Kliknij by powrócić do życiorysu