Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
pełna lista:
wyświetlKliknij by wyświetlić pełną listę

przeszukujKliknij by wyświetlić listę z selekcją kategorii
displayClick to display full list in English

searchClick to display selectable list in English

Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
nazwisko
KŁONOWSKI
imiona
Marian
funkcja
kapłan diecezjalny
wyznanie
Kościół łaciński (rzymskokatolicki) RKwięcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2014.09.21]
diecezja / prowincja
archidiecezja lwowskawięcej na
www.rkc.lviv.ua
[dostęp: 2013.05.19]
ordynariat polowy Wojska Polskiego RKwięcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2014.12.20]
data i miejsce
śmierci
25.08.1944

Chlebowice Wielkiedziś: grom. Bóbrka miasto, rej. Lwów, obw. Lwów, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.07.31]
alt. daty i miejsca
śmierci
28.08.1944, 24.09.1944
szczegóły śmierci
Od ok. 1934 posługiwał administrując kuracją Velyky Hlibovychi, gminnej wsi położonej o ok. 30 km na południe od Lwowa, wsród lasów nad rzeczką Dawidówką, przy linii kolejowej do Stanisławowa. W jego gminie w 1939 mieszkało ok. 1,600 Polaków, ok. 2,000 Ukraińców i ok. 130 Żydów.
01.01.1939 mianowany kapelanem rezerwy Wojska Polskiego (na 2‐letni, statutowy okres). Nie jest jasne, czy w tej roli brał bezpośredni udział — jako kapelan — w obronie Polski po niemieckiej i rosyjskiej inwazji w 09.1939 i rozpoczęciu II wojny światowej. Rozkazy mobilizacyjne wysłane zostały późno, niełatwo było dotrzeć do ewentualnego miejsca mobilizacji. Wiadomo natomiast, że w okolicy jego parafialnej wioski uaktywnili się wówczas członkowie nacjonalistycznej, zbrodniczej ukraińśkiej organizacji OUN, zrywając przewody telefoniczne wzdłuż linii kolejowej Lwów‐Stanisławów i rozkręcając szyny kolejowe.
Przeżył tam okupację rosyjską 1939‐1941, znaczoną m.in. masowymi wywózkami Polaków w głąb Rosji, „na Syberię”. Również z Chlebowic Rosjanie, stosujący tradycyjną politykę rozwiązywania i zapobiegania konfliktów społecznych, czyli ludobójcze przesiedlenia całych społeczeństw i narodowości, wywieźli część Polaków, w tym m.in. rodziny polskich policjantów.
Przeżył tam też okupację niemiecką, po niemieckim ataku 22.06.1941 na uprzedniego sojusznika, Rosjan — okupację znaczoną niemieckimi represjami i mordami, eksterminacją Żydów i ukraińskim ludobójstwem na społeczności polskiej.
Ludobójczy plan niem. «Endlösung der Judenfrage» (pl. Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej), który w niem. Generalgouvernement (pl. Generalne Gubernatorstwo), i.e. GG — jego parafia weszła w 1941 w skład tego okupacyjnego, zarządzanego przez Niemców, tworu — realizowany był pod nazwą niem. «Aktion Reinhardt» (pl. Akcja Reinhardt), Niemcy zaczęli realizować od przełomu 1941/1942. W jego trakcie w 08.1942 w gminnym miasteczku Bóbrka, ok. 5 km od jego parafialnej wioski, zgromadzili ok. 3,200 Żydów z samej Bóbrki i okolic. 12.08.1942 wywieźli — przy wydatnej pomocy kolaboracyjnej, ukraińskiej niem. Ukrainische Hilfspolizei (pl. Ukraińska Policja Pomocnicza), w niektórych regionach określanej też jako niem. Schutzmannschaft (pl. Bataliony ochrony), i.e. Schuma — pierwszą grupę ok. 1,260 Żydów do obozu zagłady VL Belzec, zabijając podczas procesu selekcji, przed załadowaniem do wagonów kolejowych ok. 200 z nich. Getto oficjalnie otworzyli 01.12.1942, by już tydzień później do VL Belzec wywieźć drugą grupę ok. 1,200 Żydów. Tego dnia też zmniejszone getto otoczono drutem kolczastym. Getto Niemcy i ich ukraińscy pomocnicy z niem. Ukrainische Hilfspolizei zlikwidowali 14.03.1943, dokonując masowego mordu ok. 1,070 Żydów w okolicy pobliskiej wioski Wołowe. Można było ogłosić, że gmina Bóbrka była niem. „Judenfrei” (pl. „wolna od Żydów”).
Niemal równolegle do ostatniej fazy eksterminacji Żydów uaktywnili się ludobójczy nacjonaliści ukraińscy. W 02.1943, Roman Szuchewycz ps. „Taras Czuprynka”, główny komendant ludbójczej ukraińskiej organizacji OUN/UPA, wydał rozkaz: „Akcję wytępienia [Polaków] przeprowadzić należy na zasadach następujących: Wsie polskie mają być palone, ich zaś ludność wycinana w pień. Napady na miasta nastąpią w biały dzień, nie zaś w nocy. We wsiach mieszanych należy likwidować samą ludność polską, zagrody natomiast palić tylko w takich wypadkach, jeśli są one o 15 metrów i gdy w ogóle nie grozi przerzucenie się ognia na sąsiednie budynki ukraińskie. Ludność ukraińska otrzyma wskazówki co do miejsca, gdzie ma się zgrupować w czasie trwania napadu […] Za każdego Ukraińca zamordowanego czy to przez Polaków, czy też Niemców stracić 100 (stu) Polaków”.
Był to de facto sygnał do rozpoczęcia «Genocidium Atrox» — i.e. ludobójstwa popełnionego przez Ukraińców na Polakach, zwanego „wołyńskim”.
Zaraz potem, w 03.1943 UPA wydało apel skierowany do członków niem. Ukrainische Hilfspolizei o dezercję i wstępowanie w szeregi UPA. Być może nawet 10,000 Ukraińców tak uczyniło.
Ludobójcze akcje ukraińskie «Genocidium Atrox» w jego okolicach rozpoczęły się pod na przełomie 1943/1944, acz atmosfera grozy je poprzedzająca zaczęła ogarniać polską społeczność już wcześniej. Mniej więcej w tym czasie bowiem dowódca grupy operacyjnej OUN/UPA „UPA‐Zachód” — do 12.1943 działającej pod eufemistyczną nazwą ukr. Українська Народна Самооборона (pl. Ukraińska Narodowa Samoobrona), i.e. UNS, wzmocnionej zaprawionymi w ludobójstwie Żydów dezerterami z niem. Ukrainische Hilfspolizei — obejmującej swym obszarem operacyjnym m.in. jego parafię, Wasyl Sydor, ps. „Szełest”, rozkazał „nieustannie uderzać w Polaków aż do wyniszczenia ich do ostatniego z tych ziem”. W Chlebowicach Wielkich miało wówczas miejsce kilka ukraińskich ataków, w trakcie których zamordowano „szereg Polaków”.
Pod koniec wiosny 1944 stało się jasne, że można spodziewać się kolejnej wielkiej ofensywy rosyjskiej na zachód. Front walk rosyjsko–niemieckich zatrzymał się bowiem 17.04.1944 ok. 80 km na wschód od Lwowa, i odbywało się wielkie przegrupowywanie wojsk w oczekiwaniu na kampanię letnią. Do nieuchronnego rozpoczęcia okupacji rosyjskiej przygotowywała się także ludobójcza UPA. Jednym z jej aspektów był rozkaz wydany 09.06.1944 przez dowódcę okręgu wojskowego WO‐2 „Bug”, Wasyla Łewkowicza ps. „Woronyj”: „likwidacji silnych i aktywnych polskich skupisk” na podległym sobie terenie, który obejmował m.in. okolice jego parafii.
Zdecydował się wówczas, na czas spodziewanego przejścia frontu, opuścić parafię i udał się do Lwowa, gdzie odprawił rekolekcje kapłańskie. Podróż nie była prawd. zupełnie bezpieczna, znane są bowiem przypadki ostrzeliwania przez Ukraińców Polaków oczekujących na podróż na stacji w Chlebowicach Wielkich.
Ofensywa rosyjska, która do historii przeszła pod nazwą operacji lwowsko–sandomierskiej, ruszyła w końcu 13.07.1944. Dwa tygodnie później, 27.07.1944 Rosjanie wkroczyli do Lwowa i rozpoczęła się okupacja rosyjska.
Zdecydował się wówczas powrócić do swej parafii. Zastał splądrowaną plebanię.
Próbował dowiedzieć się we wsi, co się stało z dobytkiem.
W ogrodzie plebanii — niektóre źródła podają, iż na samej plebanii, inne że we wsi, gdy wracał ze spotkania z jakimś Ukrainiec w sprawie zrabowanych dóbr — został przez Ukraińców zaatakowany.
Postrzelony z broni palnej. Dobity łopatą.
Pogrzebany na pastwisku. Zwłoki następnie „przeniesiono w nieznane miejsce”.
Sprawcami byli prawd. członkowie ludobójczej OUN/UPA. Zbrodni dokonać mogli także agenci ludobójczej ukr. Служба безпеки ОУН (pl. Służba Bezpieczeństwa OUN), jednostki o charakterze konspiracyjnej policji politycznej, odpowiedzialnej za akcje „oczyszczania” — i.e. skrytobójczych mordów — w podległych im obszarach z Polaków i osób uznanych za wrogów, której dowódcą był ludobójca Mykoła Arsenycz ps. „Mychajło”.
Ks. Kłonowski pomnika nie ma. Za to ludobójca Roman Szuchewycz 12.10.2007 został pośmiertnie nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy. 10.12.2017, w imieniu „Rady Koordynacyjnej ds. Upamiętnienia Odznaczonych Rycerzy OUN i UPA”, ludobójca Wasyl Sydor odznaczony został pośmiertnie we Lwowie Srebrnym Krzyżem Zasługi Wojskowej UPA I klasy (nr 009). Ludobójca Mykoła Arsenycz otrzymał nawet Złoty Krzyż Zasługi Wojskowej UPA II klasy, potwierdzony przez Regionalną Radę Lwowską 05.03.2008, a ponieważ przeżył 25 lat w łagrach rosyjskich, po powrocie przyznano mu apartament we Lwowie wraz finansowym wsparciem. W 2007 został też honorowym obywatelem miasteczka Szeptycki, dawniej Krystynopol, w 1939 z polską większością, w której wypędzeniu i wymordowaniu miał znaczący, acz pewnie pośredni udział. W kilku miejscowościach owym łac. „hostis humani generis” wystawiono pomniki i tablice pamiątkowe, nazwano szkoły ich imieniem.
łac. „O Tempora! O mores!”
przyczyna śmierci
mord
sprawstwo
Ukraińcy
miejsca i wydarzenia
«Genocidium Atrox»Kliknij by przejść do opisu, GeneralgouvernementKliknij by przejść do opisu, Ribbentrop‐MołotowKliknij by przejść do opisu, Encykliki Piusa XIKliknij by przejść do opisu
data i miejsce
urodzenia
22.04.1905

prezbiterat (święcenia)
ordynacja
28.06.1931

Lwówdziś: grom. Lwów miasto, rej. Lwów, obw. Lwów, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.07.31]
szczegóły posługi
ok. 1934 – 1944
kuratus/rektor/ekspozyt — Chlebowice Wielkiedziś: grom. Bóbrka miasto, rej. Lwów, obw. Lwów, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.07.31] ⋄ kościół RK pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ⋄ Stare Siołodziś: grom. Dawidów, rej. Lwów, obw. Lwów, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.11.20], parafia RK pw. Trójcy Świętej ⋄ dekanat RK Świrzdziś: grom. Bóbrka miasto, rej. Lwów, obw. Lwów, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.11.20]
od ok. 1934
wikariusz — Uście Zielonedziś: grom. Monasterzyska miasto, rej. Czortków, obw. Tarnopol, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.11.24] ⋄ parafia RK pw. Trójcy Świętej ⋄ dekanat RK Buczaczdziś: grom. Buczacz miasto, rej. Czortków, obw. Tarnopol, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.07.31]
od ok. 1932
wikariusz — Podhajcedziś: grom. Podhajce miasto, rej. Tarnopol, obw. Tarnopol, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.11.24] ⋄ parafia RK pw. Trójcy Świętej ⋄ dekanat RK Podhajcedziś: grom. Podhajce miasto, rej. Tarnopol, obw. Tarnopol, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.11.24]
ok. 1932
wikariusz — Kozowadziś: grom. Kozowa, rej. Tarnopol, obw. Tarnopol, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.11.24] ⋄ parafia RK pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika ⋄ dekanat RK Brzeżanydziś: grom. Brzeżany miasto, rej. Tarnopol, obw. Tarnopol, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.11.15]
od 1931
prefekt — Cieszanówdziś: gm. Cieszanów, pow. Lubaczów, woj. podkarpackie, Polska
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.11.20] ⋄ parafia RK pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika ⋄ dekanat RK Lubaczówdziś: gm. Lubaczów miasto, pow. Lubaczów, woj. podkarpackie, Polska
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.11.20] ⋄ archidiecezja OK lwowska
1926 – 1931
student — Lwówdziś: grom. Lwów miasto, rej. Lwów, obw. Lwów, Ukraina
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.07.31] ⋄ filozofia i teologia, Metropolitalne Seminarium Duchowne
miejsca i wydarzenia
opisy
«Genocidium Atrox»: W latach 1939‐1947, szczególnie w latach 1943‐1944, niezależne jednostki ukraińskie, głównie przynależące do ludobójczych organizacji OUN (ramię polityczne) i UPA (ramię zbrojne), wspomagane przez ludność ukraińską, wymordowały — zazwyczaj w niezwykle brutalny sposób — na terenach Wołynia oraz sąsiadujących regionów Rzeczypospolitej, od 130,000 do 180,000 Polaków, ludności cywilnej, kobiet, dzieci, starszych, młodszych, mężczyzn. Konflikt polsko‐ukraiński, który otwarcie objawił się podczas i po zakończeniu I wojny światowej (w szczególności skutkując wojną polsko‐ukraińską lat 1918‐1919), który przetrwał, a nawet wzmocnił się podczas czasów II Rzeczpospolity, gdy zachodnia część Ukrainy wchodziła w skład państwa polskiego, wybuchł ponownie z momentem wybuchu II wojny światowej w 09.1939. Za czasów rosyjskiej okupacji 1939‐1941, gdy setki tysięcy Polaków zostało deportowanych w głąb Rosji, gdy dziesiątki tysięcy zostało zamordowanych (m.in. podczas tzw. zbrodni katyńskiej), miał jeszcze ograniczony zasięg, tym bardziej, że Ukraińcy, w szczególności nacjonaliści ukraińscy, również stali się obiektem prześladowań rosyjskich. Dopiero wybuch wojny niemiecko‐rosyjskiej 22.06.1941 i początek niemieckiej okupacji doprowadził do niezwykle krwawego konfliktu. Ukraińcy początkowo otwarcie wspierali Niemców (zakładając policję ukraińską,współuczestnicząc w zagładzie Żydów, wstępując do jednostek wojskowych walczących u boku Niemców). Później, wobec ambiwalentnej postawy Niemców, zaczęli się uniezależniać. I w 1943 jedna z jednostek ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej OUN/UPA na Wołyniu doprowadziła do ludobójstwa miejscowej ludności polskiej. W ciągu paru tygodni zamordowano, przy biernej postawie Niemców, ponad 40 tys. Polaków. Strategię wołyńskiego OUN/UPA zaakceptowała i przyjęła cała organizacja i podobne akty ludobójstwa przeniosły się na tereny Małopolski Wschodniej, gdzie zamordowano ponad 20 tys. Polaków, napotykając jednakże na zbrojny opór ludności polskiej. Dalej na zachód, na terenie Chełmszczyzny, Rzeszowszczyzny, etc. ludobójstwo przekształciło się otwarty wręcz konflikt. Generalnie ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów, współpracujących z niemieckimi siłami okupacyjnymi, na bezbronnych Polakach miało miejsce na całym terenie obecności ukraińskiej, zniszczono setki wiosek, mordując w wyrafinowany sposób wszystkich ich mieszkańców. W czasie tego holokaustu — znanego jako «Genocidium Atrox» (pl. „straszne ludobójstwo”) — zginęło ponad 200 kapłanów i sióstr zakonnych. Charakter i cel ludobójstwa może najlepiej oddaje pieśń śpiewana przez morderców: „Polaków wyrżniemy, Żydów wytniemy, wielką Ukrainę zdobyć musimy” (ukr. „Поляків виріжем, Євреїв видусим, велику Україну здобути мусим”). Ludobójstwo i konflikt, które doprowadziły do całkowitej eliminacji polskiej społeczności i polskiej kultury z Ukrainy, zakończyły się przymusowymi deportacji lat 1944‐1945 Polaków z terenów Ukrainy oraz części Ukraińców na Ukrainę, oraz „Akcją Wisła”, w trakcie której komunazistowskie siły kontrolowanych przez Rosjan polskich jednostek wysiedliły Ukraińców z terenów południowo‐wschodnich na zachód polskiej republiki prl. (więcej na: www.swzygmunt.knc.plKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2021.06.20])
Generalgouvernement: Po polskiej klęsce w kampanii 09.1939, będącej rezultatem paktu Ribbentrop‐Mołotow i stanowiącej pierwszy etap II wojny światowej, i rozpoczęciu w części Polski okupacji niemieckiej (w drugiej, wschodniej części Polski rozpoczęła się okupacja rosyjska), Niemcy podzielili okupowane polskie terytorium na pięć głównych rejonów. W dwóch z nich utworzyli nowe niemieckie prowincje, dwie wcielili do innych prowincji. Natomiast piąta część potraktowana została odrębnie, i w sensie politycznym odtwarzać miała niemiecki pomysł z 1915 (po klęsce Rosjan w bitwie pod Gorlicami w 05.1915 w czasie I wojny światowej) utworzenia polskiej enklawy w ramach Niemiec. Nielegalna w sensie prawa międzynarodowego, i.e. konwencji haskiej, i publicznego, zarządzana przez Niemców wedle odrębnych praw — specjalnie ustanowionych dla polskich niem. Untermenschen (pl. podludzie) — do czasu ofensywy rosyjskiej w 1945 stanowiła część niem. Großdeutschland (pl. Wielkie Niemcy). Do 31.07.1940 zwana formalnie niem. Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete (pl. Generalne Gubernatorstwo dla okupowanych ziem polskich) — później już tylko niem. Generalgouvernement (pl. Generalne Gubernatorstwo), tak jak w latach 1915‐1918. Od 07.1941, czyli po niemieckim ataku 22.06.1941 na uprzedniego sojusznika Rosjan, w jego skład wchodził też dystrykt Galicja, czyli polskie przedwojenne południowo–wschodnie województwa. Wobec Polaków i Żydów stosowano specjalne prawo karne, umożliwiające dowolne wymierzanie kary śmierci niezależnie od wieku „sprawcy”, sankcjonujące stosowanie odpowiedzialności zbiorowej. Po zakończeniu działań zbrojnych II wojny światowej rząd niem. Generalgouvernement uznano za organizację przestępczą, a jego przywódcę, gubernatora Hansa Franka, za zbrodniarza i stracono. (więcej na: pl.wikipedia.orgKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2024.12.13])
Ribbentrop‐Mołotow: Ludobójczy rosyjsko‐niemiecki pakt przyjaźni między przywódcą rosyjskim Józefem Stalinem i niemieckim Adolfem Hitlerem, podpisany 23.08.1939 w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Rosji — Wiaczesława Mołotowa — i Niemiec — Joachima von Ribbentropa — który sankcjonował i był bezpośrednią przyczyną niemieckiego i rosyjskiego najazdu na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej w 09.1939. W sensie politycznym pakt był próbą przywrócenia status quo ante sprzed 1914, z jednym wyjątkiem, a mianowicie „handlową” wymianą tzw. „Królestwa Polskiego”, wchodzącego w 1914 w skład Imperium Rosyjskiego, na Galicję Wschodnią (dzisiejszą zachodnią Ukrainę), w 1914 należącą do Imperium Austro‐Węgierskiego. Galicję, ze Lwowem, mieli przejąć Rosjanie, „Królestwo Polskie” — pod nazwą Generalnego Gubernatorstwa — Niemcy. Wybuchła w rezultacie „wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj!” (abp Stanisław Gądecki, 01.09.2019). Ustalenia paktu — wsparte zdradą formalnych sojuszników Polski, Francji i Niemiec, które 12.09.1939 na wspólnej konferencji w Abbeville, zdecydowały o nieudzielaniu pomocy zaatakowanej Polsce i niepodejmowaniu działań zbrojnych wobec Niemiec (co było złamaniem zobowiązań traktatowych z Polską) — zostały sprecyzowane 28.09.1939 w traktacie „o granicach i przyjaźni Niemcy‐Rosja”, podpisanym przez tych samych zbrodniarzy. Jednym z jego ustaleń było podzielenie się strefami wpływów w środkowej i wschodniej Europie oraz IV rozbiór Polski. W jednym z tajnych aneksów zapisano: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu”. Skutkiem porozumień była seria spotkań między ludobójczymi organizacjami — niemieckim Gestapo i rosyjskim NKWD, na których dyskutowano koordynację wysiłków w celu eksterminacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych (w Niemczech zwane «Intelligenzaktion», w Rosji przyjęła formę zbrodni katyńskiej). Skutkiem porozumień była śmierć setek tysięcy polskiej inteligencji, w tym tysięcy przedstawianych kapłanów, i dziesiątków milionów zwykłych ludzi. Skutki tej rosyjsko‐niemieckiej umowy trwały do 1989, a i dziś są odczuwalne. (więcej na: pl.wikipedia.orgKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2015.09.30])
Encykliki Piusa XI: Wobec powstania w Europie dwóch systemów totalitarnych, które zdawały się ze sobą konkurować, acz więcej było między nimi podobieństw niż sprzeczności, papież Pius XI wydał w 03.1937 (w ciągu 5 dni) dwie encykliki. W wydanej 14.03.1938 „Mit brennender Sorge” (pl. „Z palącą troską”) potępił narodowy socjalizm panujący w Niemczech. Pisał: „Kto idąc za wierzeniami starogermańsko — przedchrześcijańskimi, na miejsce Boga osobowego stawia różne nieosobowe fatum, ten przeczy mądrości Bożej i Opatrzności […], kto wynosi ponad skalę wartości ziemskie: rasę albo naród, albo państwo, albo ustrój państwa, przedstawicieli władzy państwowej albo inne podstawowe wartości ludzkiej społeczności, […] i czyni z nich najwyższą normę wszelkich wartości, także religijnych, i oddaje się im bałwochwalczo, ten […] daleki jest od prawdziwej wiary w Boga i od światopoglądu odpowiadającego takiej wierze”. 19.03.1937 wydał „Divini Redemptoris” (pl. „Boski Odkupiciel”), w której poddał krytyce komunizm rosyjski, materializm dialektyczny i teorię walki klas. Pisał: „Komunizm pozbawia człowieka wolności, a więc duchowej podstawy wszelkich norm życiowych. Odbiera osobie ludzkiej całą jej godność i wszelkie moralne oparcie, z którego pomocą mogłaby się przeciwstawić naporowi ślepych namiętności […] To nowa ewangelia, którą bolszewicki i bezbożny komunizm głosi jako orędzie zbawienia i odkupienia ludzkości”… Pius XI domagał się poddania stanowionego prawa ludzkiego naturalnemu prawu Bożemu, zalecał wcielanie w życie ideału państwa i społeczeństwa chrześcijańskiego, i wzywał katolików do oporu. Dwa lata później narodowo socjalistyczne Niemcy i komunistyczna Rosja porozumiały się i wywołały II wojnę światową. (więcej na: pl.wikipedia.orgKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2023.05.28], pl.wikipedia.orgKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2023.05.28])
źródła
osobowe:
www.stankiewicze.comKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2012.11.23], nawolyniu.plKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2013.01.06], archiwum-ordynariat.wp.mil.plKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2023.04.02], cracovia-leopolis.plKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2013.01.06], kresykedzierzynkozle.plKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2026.07.13], www.kchodorowski.republika.plKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2013.01.26]
bibliograficzne:
„Lista strat wśród duchowieństwa metropolii lwowskiej obrządku łacińskiego w latach 1939‐1945”, red. Józef Krętosz, Maria Pawłowiczowa, Opole, 2005
„Słownik biograficzny duchowieństwa metropolii lwowskiej obrządku łacińskiego ofiar II wojny światowej 1939‐1945”, Maria Pawłowiczowa (red.), ks. Józef Krętosz (red.), Wydawnictwo Świętego Krzyża, Opole, 2007
„Schematismus Universi Saecularis et Regularis Cleri Archi Diaeceseos Metropol. Leopol. Rit. Lat.”, Kuria Metropolitalna Lwowska, od 1860 do 1938
„Encyklopedia obozów i gett, 1933‐1945Kliknij by wyświetlić stronę źródłową”, Muzeum Pamięci Holokaustu w Stanach Zjednoczonych, red. Martin Dean, tom II: „Getta w okupowanej przez Niemców wschodniej Europie”, część A
„Genocidium Atrox”, GTKRK, https://www.swzygmunt.knc.pl/GENOCIDEs/15 GENOCIDUM ATROX/vPOLISH/MAINs/GENATROXsearch01.htm
pierwotnych (oryginalnych) zdjęć:
www.kchodorowski.republika.plKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2013.01.26], wegliniec.plKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2014.10.31]
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w WikipediiPatrz:
pl.wikipedia.org — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORAKliknij i spróbuj wywołać własnego klienta poczty E–majlowej
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:

jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: KŁONOWSKI Marian
Powrót do przeglądania życiorysu:
Kliknij by powrócić do życiorysu