Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
pełna lista:
wyświetlKliknij by wyświetlić pełną listę
przeszukujKliknij by wyświetlić listę z selekcją kategorii
displayClick to display full list in English
searchClick to display selectable list in English
Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
nazwisko
WOŁOŻYN
imiona
Michał
funkcja
prezbiter (i.e. jerej)
wyznanie
Cerkiew prawosławna ORwięcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2014.09.21]
diecezja / prowincja
eparchia OR pińsko‐poleska (Polska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna PACP)więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2021.08.20]
narodowość
białoruska
data i miejsce
śmierci
10.02.1943
Dubnowiczedziś: ssow. Soszno, rej. Pińsk, obw. Brześć, Białoruś
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2024.03.15]
alt. daty i miejsca
śmierci
15.02.1943, 04.1943
szczegóły śmierci
Po niemieckim i rosyjskim najeździe na Polskę w 09.1939 i rozpoczęciu II wojny światowej, po niemieckim ataku 22.06.1941 na uprzedniego sojusznika, Rosjan, i rozpoczęciu okupacji niemieckiej, Polesie i rejon bagien pińskich nad Prypecią — jego parafia znajdowała się ok. 17 km na północ od rzeki Prypeć, nad jej lewym dopływem rzeczką Bobryk Pierwszy — stały się obszarem intensywnej działalności partyzanckiej rosyjskich oddziałów (składających się częściowo z żołdaków, którzy nie zostali przez Niemców schwytani w 1941, a częściowo ze zrzutków). Partyzanci niszczyli mosty, atakowali obiekty publiczne, etc. W odpowiedzi Niemcy przeprowadzali akcje „karne”, uderzając w wioski podejrzane o sprzyjanie partyzantom.
Według jednej z relacji „wiosną 1943” jeden z takich oddziałów działał w okolicy jego parafii, wykorzystując ją jako źródło informacji, a wieżę cerkiewną jako punkt obserwacyjny. O jego działalności powiadomił wówczas Niemców jeden z mieszkańców sąsiedniej wsi Ośnica — prawd. załamał się podczas tortur.
Został przez Niemców, wraz z synem, zatrzymany przez niemiecki oddział.
Przepędzono ich przez całą wieś, w kierunku mostu na rzecze Bobryk, i tam na brzegu zamordowano.
Cerkiew Niemcy mieli spalić.
Stać się to mogło 10.02.1943, gdy w pobliżu zaatakowany został przez partyzantów — jak zapisano w meldunku polskiej organizacji podziemnej — „ogniem z dział przeciwpancernych pociąg z węglem. 1 lokomotywa uszkodzona, zabitych 4 żołnierzy konwoju, 1 konduktor Polak, 1 kolejarz niemiecki, pomocnik maszynisty ranny”.
alt. szczegóły śmierci
Według innych źródeł zdarzenie mogło być częścią ekspedycji karnej na jego wieś parafialną, która miała mieć miejsce 15.02.1943. Niemcy ostrzelali wieś i podpalili chałupy o słomianych dachach. Mieszkańcy rozpierzchli się po okolicznych lasach.
Druga taka ekspedycja karna miała miejsce w 04.1943, gdy Niemcy zgromadzili mieszkańców wsi w jej centrum, ustawili w kolumny i pognali na pobliską stację kolejową, skąd wysłano ich na niewolnicze roboty przymusowe do Niemiec.
przyczyna śmierci
zbiorowy mord
sprawstwo
Niemcy
miejsca i wydarzenia
Ribbentrop‐MołotowKliknij by przejść do opisu
prezbiterat (święcenia)
ordynacja
1934
szczegóły posługi
do 1943
proboszcz — Dubnowiczedziś: ssow. Soszno, rej. Pińsk, obw. Brześć, Białoruś
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2024.03.15] ⋄ parafia OR pw. św. Paraskiewy Piątnicy ⋄ dekanat OR Pińsk 2. okr.nazwa dekanatu prawosławnego
dziś: rej. Pińsk, obw. Brześć, Białoruś
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.07.31] — od 13.09.1934 administrator
od 19.04.1934
wikariusz — Dubnowiczedziś: ssow. Soszno, rej. Pińsk, obw. Brześć, Białoruś
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2024.03.15] ⋄ parafia OR pw. św. Paraskiewy Piątnicy ⋄ dekanat OR Pińsk 2. okr.nazwa dekanatu prawosławnego
dziś: rej. Pińsk, obw. Brześć, Białoruś
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.07.31]
ok. 1934
prezbiter (pl. kapłan, i.e. jerej) — Polska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna PACP — chirotonia kapłańska, i.e. święcenia prezbiteratu
od 27.10.1933
diakon — Łachwadziś: ssow. Łachwa, rej. Łuniniec, obw. Brześć, Białoruś
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2023.01.18] ⋄ cerkiew OR pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ⋄ dekanat OR Łuniniec 1. okr.nazwa dekanatu prawosławnego
dziś: rej. Łuniniec, obw. Brześć, Białoruś
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.07.31]
diakon — Żółkińdziś: ssow. Łasick, rej. Pińsk, obw. Brześć, Białoruś
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2024.03.15] ⋄ cerkiew OR pw. Przemienienia Pańskiego ⋄ dekanat OR Pińsk 3. okr.nazwa dekanatu prawosławnego
dziś: rej. Pińsk, obw. Brześć, Białoruś
więcej na
pl.wikipedia.org
[dostęp: 2020.07.31]
żonaty — co najmniej jeden syn
miejsca i wydarzenia
opisy
Ribbentrop‐Mołotow: Ludobójczy rosyjsko‐niemiecki pakt przyjaźni między przywódcą rosyjskim Józefem Stalinem i niemieckim Adolfem Hitlerem, podpisany 23.08.1939 w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Rosji — Wiaczesława Mołotowa — i Niemiec — Joachima von Ribbentropa — który sankcjonował i był bezpośrednią przyczyną niemieckiego i rosyjskiego najazdu na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej w 09.1939. W sensie politycznym pakt był próbą przywrócenia status quo ante sprzed 1914, z jednym wyjątkiem, a mianowicie „handlową” wymianą tzw. „Królestwa Polskiego”, wchodzącego w 1914 w skład Imperium Rosyjskiego, na Galicję Wschodnią (dzisiejszą zachodnią Ukrainę), w 1914 należącą do Imperium Austro‐Węgierskiego. Galicję, ze Lwowem, mieli przejąć Rosjanie, „Królestwo Polskie” — pod nazwą Generalnego Gubernatorstwa — Niemcy. Wybuchła w rezultacie „wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj!” (abp Stanisław Gądecki, 01.09.2019). Ustalenia paktu — wsparte zdradą formalnych sojuszników Polski, Francji i Niemiec, które 12.09.1939 na wspólnej konferencji w Abbeville, zdecydowały o nieudzielaniu pomocy zaatakowanej Polsce i niepodejmowaniu działań zbrojnych wobec Niemiec (co było złamaniem zobowiązań traktatowych z Polską) — zostały sprecyzowane 28.09.1939 w traktacie „o granicach i przyjaźni Niemcy‐Rosja”, podpisanym przez tych samych zbrodniarzy. Jednym z jego ustaleń było podzielenie się strefami wpływów w środkowej i wschodniej Europie oraz IV rozbiór Polski. W jednym z tajnych aneksów zapisano: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu”. Skutkiem porozumień była seria spotkań między ludobójczymi organizacjami — niemieckim Gestapo i rosyjskim NKWD, na których dyskutowano koordynację wysiłków w celu eksterminacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych (w Niemczech zwane «Intelligenzaktion», w Rosji przyjęła formę zbrodni katyńskiej). Skutkiem porozumień była śmierć setek tysięcy polskiej inteligencji, w tym tysięcy przedstawianych kapłanów, i dziesiątków milionów zwykłych ludzi. Skutki tej rosyjsko‐niemieckiej umowy trwały do 1989, a i dziś są odczuwalne. (więcej na: pl.wikipedia.orgKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2015.09.30])
źródła
osobowe:
pinsknews.byKliknij by spróbować wyświetlić stronę
[dostęp: 2024.03.15]
bibliograficzne:
„Hierachia, kler i pracownicy Kościoła Prawosławnego w XIX‐XXI wieku w granicach II Rzeczypospolitej i Polski powojennej”, ks. Grzegorz Sosna, m. Antonina Troc-Sosna, Warszawa–Bielsk Podlaski 2017
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w WikipediiPatrz:
pl.wikipedia.org — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORAKliknij i spróbuj wywołać własnego klienta poczty E–majlowej
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: WOŁOŻYN Michał
Powrót do przeglądania życiorysu:
Kliknij by powrócić do życiorysu