|
|
Obrzędy
Chrztu Świętego Obrzęd przyjęcia dzieci
Rodzice i chrzestni z dzieckiem gromadzą się w oznaczonym miejscu kościoła (w przedsionku, zakrystii lub kaplicy). Kapłan pozdrawia obecnych, przypomina zebranym, że dziecko jest darem Boga, który chce je obdarzyć swoim życiem łaski. Celebrans: Drodzy rodzice, jakie imię wybraliście dla swojego dziecka? Rodzice wymieniają imię: [N]. Celebrans: O co prosicie Kościół Boży dla [N]. Rodzice: O chrzest. (albo: o wiarę, o przyjęcie do Kościoła, o łaskę Chrystusa, o życie wieczne). Celebrans: Prosząc o chrzest dla waszego dziecka, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku? Rodzice: Tak albo: Jesteśmy tego świadomi.
Celebrans zwracając się do chrzestnych, pyta ich: A wy, drodzy chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu ich obowiązku?
Chrzestni:
Jesteśmy
gotowi. Celebrans: [N], wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielką radością. W imieniu tej wspólnoty znaczę cię znakiem krzyża. Po mnie wy, rodzice i chrzestni, naznaczcie wasze dziecko znakiem Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela.
Celebrans w
milczeniu kreśli znak krzyża na czole dziecka. Potem czynią to rodzice i
chrzestni. Liturgia Słowa Bożego Wszyscy udają się do miejsca przewidzianego na liturgię słowa, w drodze wykonuje się śpiew. Dzieci na czas liturgii słowa można przenieść do oddzielnego pomieszczenia.
Czyta się wyjątki z
Pisma Świętego, następnie celebrans głosi homilię, a po modlitwie
powszechnej odmawia egzorcyzmy i wkłada rękę na głowę każdego dziecka. Czytania biblijne Stary Testament: Wj 17,3-7; Ez 36,24-28; Ez 47,1-9.12 Listy Apostolskie: Rz 6,3-5; Rz 8,28-32; 1Kor 12,12-13; Ga 3,26-28; Ef 4,1-6; 1P 2,4-5.9-10
Ewangelia:
Mt 22,35-40, Mt 28,18-20; Mk 1,9-11; Mk 10,13-16; Mk 12,28b-34; J 3,1-6; J
4,5-14; J 6,44-47; J 7,37b-39a; J 9,1-7; J 15,1-11; J 19,31-35 Homilia
Modlitwa powszechna kończy się wezwaniem wstawiennictwa Świętych: Święta Maryjo, Matko Boża - módl się za nami Święty Janie Chrzcicielu - módl się za nami Święty Józefie - módl się za nami Święci Piotrze i Pawle - módlcie się za nami Tu można dodać świętych patronów dzieci Wszyscy Święci i Święte Boże - módlcie się za nami
Modlitwa z egzorcyzmem i włożenie ręki (B) Celebrans: Panie, Boże wszechmogący, Ty posłałeś swojego jedynego Syna, aby człowieka poddanego niewoli grzechu obdarzyć wolnością Twoich dzieci, Ty wiesz, że to dziecko będzie narażone na pokusy tego świata i będzie musiało walczyć przeciwko zasadzkom szatana. Pokornie Cię prosimy, uwolnij je od zmazy grzechu pierworodnego mocą Męki i Zmartwychwstania Twojego Syna, umocnij Jego łaską i strzeż nieustannie na drodze życia. Przez Chrystusa Pana naszego. Wszyscy: Amen.
Celebrans:
Niech cię broni
moc Chrystusa Zbawiciela, Wszyscy: Amen.
Liturgia sakramentu
Poświęcenie wody albo modlitwa dziękczynna nad wodą (II) Wszyscy udają się następnie do chrzcielnicy, o ile potrzeba. Tam celebrans odmawia modlitwę poświęcenia wody lub dziękczynną w okresie wielkanocnym.
Módlmy się, aby Bóg
wszechmogący obdarzył te dzieci nowym życiem z wody i z Ducha Świętego. Celebrans: Błogosławiony jesteś, Boże, Ojcze wszechmogący. Ty stworzyłeś wodę, która oczyszcza i podtrzymuje życie. Wszyscy: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki. Celebrans: Błogosławiony jesteś, Boże, Synu Jednorodzony, Jezu Chryste, z Twojego boku wypłynęła woda i krew, aby z Twojej Śmierci i Zmartwychwstania narodził się Kościół. Wszyscy: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki. Celebrans: Błogosławiony jesteś, Boże, Duchu Święty, który namaściłeś Chrystusa, ochrzczonego w wodach Jordanu, abyśmy wszyscy w Tobie byli ochrzczeni.
Wszyscy:
Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki. Celebrans: Przybądź nam z pomocą, Panie, Ojcze jedyny, i uświęć tę wodę, aby dzieci nią ochrzczone zostały obmyte z grzechu i narodziły się do nowego życia jako Twoje przybrane dzieci. Wszyscy: Boże, uświęć tę wodę. Celebrans: Uświęć tę wodę, aby wszyscy nią ochrzczeni uczestniczyli w tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa i stali się przez to podobni do Twojego Syna. Wszyscy: Boże, uświęć tę wodę. Celebrans dotyka wody prawa ręką i mówi: Uświęć tę wodę, aby ci, których powołałeś, odrodzili się z Ducha Świętego i zostali włączeni do Twojego świętego ludu.
Wszyscy:
Boże, uświęć tę wodę.
Przez tajemnicę tej
poświęconej wody racz udzielić duchowego odrodzenia Twojemu słudze N.,
którego (Twojej służebnicy N., którą) w wierze Kościoła wezwałeś do
chrztu, aby otrzymał(a) życie wieczne. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Celebrans: Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dziecko otrzyma z miłości Bożej przez sakrament chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nim to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której wasze dziecko otrzymuje chrzest.
Celebrans: Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych? Rodzice i Chrzestni: Wyrzekamy się.
Celebrans:
Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, Rodzice i Chrzestni: Wyrzekamy się. Celebrans: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
Rodzice i
Chrzestni:
Wyrzekamy się. Wyznanie wiary Celebrans przyjmuje od rodziców i chrzestnych potrójne wyznanie wiary: Celebrans: Czy wierzycie w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi? Rodzice i Chrzestni: Wierzymy. Celebrans: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiadł po prawicy Ojca?
Rodzice i
Chrzestni:
Wierzymy. Celebrans: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie Panu naszym.
Wszyscy:
Amen. CHRZEST Celebrans zaprasza pierwszą z rodzin, aby podeszła do chrzcielnicy i prosi o powtórzenie imienia dziecka. Następnie zapytuje rodziców i chrzestnych: Celebrans: Czy chcecie, aby [N] otrzymał(a) chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wspólnie wyznaliśmy?
Rodzice i
Chrzestni:
Chcemy. Po chrzcie dziecka uczestnicy wypowiadają lub śpiewają aklamację: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
Jak była na
początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen. Obrzędy wyjaśniające
Namaszczenie Krzyżmem świętym Celebrans: Bóg wszechmogący, Ojciec naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który cię uwolnił od grzechu i odrodził z wody i z Ducha Świętego, On sam namaszcza ciebie krzyżmem zbawienia, abyś włączony(a) do ludu Bożego, wytrwał(a) w jedności z Chrystusem Kapłanem, Prorokiem i Królem na życie wieczne. Wszyscy: Amen.
Włożenie białej szaty Celebrans: [N] stałeś(aś) się nowym stworzeniem i przyoblekłeś(aś) się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne. Wszyscy: Amen.
Wręczenie zapalonej świecy Przed wręczeniem zapalonej świecy, celebrans bierze paschał i mówi: Przyjmijcie światło Chrystusa. Następnie przedstawiciel każdej rodziny (np. ojciec lub chrzestny), zapala świecę swego dziecka od paschału. Potem celebrans mówi: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dzieci, oświecone przez Chrystusa, postępowały zawsze jak dzieci światłości, a trwając w wierze, mogły wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.
Zakończenie obrzędu Procesja do ołtarza
Obrzęd zakończenia
odbywa się przed głównym ołtarzem. W drodze od chrzcielnicy śpiewa się
pieśń.
Modlitwa
Pańska Ojcze nasz Błogosławieństwo (C)
Bóg, dawca życia i
miłości, który serce każdej matki skłania ku jej dziecku, niechaj wejrzy i
błogosławi matce tego ochrzczonego dziecka. I jak Mu dziękuje za otrzymane
potomstwo, tak niechaj raduje się z miłości swojego dziecka, z jego
rozwoju i świętego życia.
Bóg, który jest
źródłem wszelkiego ojcostwa i wzorem ojca, niechaj towarzyszy swoją łaską
także ojcu tego dziecka, aby przykładem postępowania doprowadził je do
dojrzałego życia chrześcijańskiego.
Bóg, który miłuje
wszystkich ludzi, niechaj wejrzy łaskawie na wszystkich tutaj
zgromadzonych krewnych i przyjaciół, niechaj ich strzeże od złego i darzy
obficie pokojem.
III formuła błogosławieństwa
|