Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
poprzedni
Fresnillo
(Santo Niño de Atocha)
NIEZWYKŁE WIZERUNKI DZIECIĄTKA JEZUS na ŚWIECIE
(pełna lista: tutaj)
SANTO NIÑO de la SALUD
lokalizacja: Morelia
następny
Praga
(Dzieciątko Jezus)
Pewnego dnia (był prawdopodobnie rok 1939) jakaś kobieta, której imienia ani nazwiska nie zapamiętano, a może nawet bohaterowie tej historii nie znali, próbowała sprzedać w miejscowości Morelia, w Meksyku, niewielką figurkę Dzieciątka Jezus.
Właścicielka jednego z domów, do których zapukała, niejaka Guadalupe Calderón Castañeda, na widok domokrążcy przypomniała sobie, że jej dorosła już chrześniaczka pragnęła kiedyś mieć podobną figurkę. Kupiła Ją więc, ale … nie powiadomiła o tym chrześniaczki. Postanowiła czekać na jej powrót do rodzinnej miejscowości, ze stolicy, Meksyku, gdzie przebywała. I to nie powrót chwilowy, czasowy, ale na stałe…
Owa dziewczyna aliści, Róża (hiszp. Rosa) Maria Guadalupe Calderon (zwana „Lupita”), choć odwiedzała Morelię, jakoś nie wyrażała chęci pozostania w niej. A jej matka chrzestna pozostała wierna postanowieniu – więc chrześniaczka nawet nie wiedziała o istnieniu niewielkiej, ok. 28 cm wysokości, wykonanej z aromatycznego drewna o pięknej strukturze słojów, figurce Dzieciątka.
Gdy matka chrzestna już straciła nadzieję, nagle, ni stąd ni zowąd, Róża Maria oznajmiła, że wraca! Starsza kobieta nareszcie mogła spełnić daną sobie obietnicę!
Był rok 1942, w Europie trwała wojna, w Meksyku rządziła rewolucyjna partia Partido Revolucionario Institucional (PRI), lewicowo-populistyczna, antyklerykalna, acz w owych dniach próbująca unormować stosunki z Kościołem. Nie zabliźniły się wszelako jeszcze rany po latach 20-tych i 30-tych XX w., gdy patologiczne uprzedzenia antyreligijne i antykościelne grupy meksykańskich polityków, z inspiracji i pod przewodnictwem masonerii, ściągnęły na Meksyk m.in. niszczącą wojnę domową lat 1926-9 (tzw. powstanie „bojowników Chrystusa”). W ciągu trzech lat zginęło wtedy około 100 tysięcy osób… W 1942 r. (aż do lat 1980-tych!) księżom nie wolno było chodzić publicznie w sutannach!
Gdy Róża Maria weszła wreszcie w posiadanie Figurki Dzieciątka, zaczęły dziać się przy Niej niezwykłe wydarzenia. A mianowicie wiele z osób, które przyszły odwiedzić dziewczynę i przy okazji pomodliły się przed Figurką, zaczęło odzyskiwać zdrowie! Pierwszą z nich był zapewne ktoś z rodziny Róży (mowa jest o uleczeniu raka krtani), po niej inne, do których dotarła wiadomość o niezwykłym Dziecięciu…
Młoda właścicielka zorientowała się szybko w cudownych właściwościach Figurki i nazwała Ją „Świętym Dzieciątkiem Dobrego Zdrowia” (hiszp. Santo Niño de la Salud).
Jedną z pierwszych czcicielek Świętego Dzieciątka była pewna lekarka (również i jej imienia nie odnotowano – to dość charakterystyczny rys całej historii…), która namówiła Różę Marię do publicznego wystawienia Figurki. Znalazła kościół, uzyskała zgodę jego opiekunów, zakonników kapucyńskich - Braci Mniejszych Kapucynów (łac. Ordo Fratrum Minorum Capuccinorum – OFMCap) – i 21.iv.1944 r. zorganizowała pierwsze nabożeństwo adoracyjne. W jego trakcie owa lekarka nałożyła na głowę Dzieciątka malutką koronę…
Odtąd 21 dnia każdego miesiąca w jednym z kościołów Morelii odprawia się Mszę św. ku czci Świętego Dziecięcia Dobrego Zdrowia.
Sława Figurki wkrótce rozszerzyła się poza Morelię i objęła cały Meksyk. W stolicy, Meksyku (hiszp. Ciudad de México), pewna klaryska napisała nowennę, dziewięciodniowe modlitwy ku czci Dzieciątka z Morelii. Zatwierdził ją w 1946 r. arcybiskup Morelii, Luis Maria Altamirano y Bulnes (1887, San Andrés Chalchicomula – 1970, Morelia)…
W 1957 r. Cudowną Figurkę przeniesiono, na prośbę abpa Altamirano y Bylnes, na stałe do kościoła Matki Bożej z Góry Karmel w Morelii. W trakcie uroczystego nabożeństwa pasterz Morelii, za zgodą Stolicy Apostolskiej w Rzymie, poświęcił Ją i korony Dziecięcia…
Ale był to tylko przystanek na drodze rosnącego kultu Cudownego Dzieciątka. Już w 1958 r. położono kamień węgielny pod nowy kościół, który w pięć lat później, w 1963 r., konsekrowano jako sanktuarium Świętego Dzieciątka Dobrego Zdrowia. Oczywiście znalazła w nim, specjalnie zbudowanej świątyni, swoją siedzibę Święta Figurka.
Przez cały czas, do dnia dzisiejszego, Dzieciątko zlewało na swych czcieli wiele łask, uzdrawiając wiele osób powierzających Mu, z pełnym oddaniem i w całkowitej pokorze, swe problemy.
Jednym z najbardziej zdumiewających był przypadek czteroletniego chłopca, który w wyniku wypadku uległ paraliżowi i postradał słuch i mowę. Zawieziono go przed Dzieciątko – naonczas jeszcze w domu jego drugiej – owej chrześciaczki – właścicielki. Powierzono Dzieciątku w modlitwie zdrowie i życie chłopca. Przez miesiąc nie zauważono jednak żadnej poprawy, mimo codziennej wizyty przed Dzieciątkiem. Wtedy rozpoczęto nowennę w intencji chłopca. I szóstego dnia chłopiec odzyskał władzę w kończynach, siódmego zaczął mówić, kolejnego dnia wstał i zrobił parę kroków, a dziewiątego – na zakończenie nowenny – był zupełnie zdrów…
Choć od momentu pierwszego nabożeństwa adoracyjnego to 21.iv jest formalnie dniem Świętego Dzieciątka Dobrego Zdrowia, to uroczyste celebracje w Morelii, poprzedzone dziewięciodniową nowenną, obywają się ostatniej niedzieli kwietnia. Wieczorem ostatniej soboty nowenny przez miasto przechodzi uroczysta procesja, w której Święta Figurka niesiona jest od katedry Najświętszego Zbawiciela do sanktuarium. Dzieciątko z Morelii udekorowane jest w „symbole władzy Chrystusa: królewski płaszcz z obszyty gronostajami; złote berło w lewej ręce. Prawą rękę ma podniesioną w geście błogosławieństwa, a na głowie koronę cesarską z kamieni szlachetnych”…
W 1959 r. replika Cudownego Dzieciątka z Morelii została podarowana Ojcowi św. Janowi XXIII. Stolica Apostolska udzieliła odpustu zupełnego wszystkim pątnikom nawiedzającym Dzieciątko z Morelli.
W 1966 r. w Morelii powstało zgromadzenie Misjonarek Świętego Dzieciątka Dobrego Zdrowia (hiszp. Misioneras del Nino Jesús de la Salud). Jej założycielkami były Róża Maria Guadalupe Calderon (zwana odtąd „matką Lupita”) oraz Maria Estela Gonzalez Barreda (matka Estelita), a zgody udzielił bp pomocniczy (późniejszy arcybiskup) Morelii, Manuel Marcin (hiszp. Martin) del Campo Padilla (1904, Morelia – 1972, Morelia).
W latach 1990-tych ubiegłego wieku kult Dzieciątka Dobrego Zdrowia zaczął rozszerzać się na Stany Zjednoczone. Stamtąd trafił m.in. do Kanady, Irlandii, Chile, Peru, Argentyny, Hiszpanii, Indii i Australii – dziś ok. 50 kościołów jest Mu poświęcone…
OH Niño Jesús de la Salud!
Creo en la bondad infinita de tu corazón.
Remedia esta necesidad en que me encuentro.
Remedia esta pena que me agobia.
OH amabilísimo Niño Jesús!,
que dijiste: “Pedid y recibiréis”;
dígnate escuchar benignamente la súplica
que te hago en esta necesidad
y concédeme favorablemente la gracia que solicito,
si es para mayor gloria tuya y bien de mi alma.
Así sea.
O, Dzieciątko Dobrego Zdrowia!
Wierzę w nieskończoną dobroć Twego serca.
Potrzebuję Twej pomocy, o Pocieszycielu.
Moja dusza jest smutna, o Pocieszycielu.
O, Dzieciątko Dobrego Zdrowia!
Pan powiedział: „Proście, a otrzymacie”
Racz łaskawie moją prośbę rozważyć,
racz moje potrzeby usłyszeć!
I udziel mi łaski, wysłuchaj mnie,
Dla dobra mojej duszy i dla większej chwały Twojej.
Niech tak się stanie…
Obejrzyjmy dwa krótkie filmiki o Santo Niño Jesús de la Salud (po hiszpańsku):
Mapa okolicy:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
angielskich:
hiszpańskich: