Rzymskokatolicka Parafia ¦w. Zygmunta w S³omczynie

 

¦w. Zygmunt

 

 

powrót

¦WIÊTE TRIDUUM PASCHALNE

 
¦wiête Triduum Paschalne Mêki i Zmartwychwstania Chrystusa jest szczytem roku liturgicznego.

 

Rozpoczyna siê ono od Mszy Wieczerzy Pañskiej, sprawowanej wieczorem w Wielki Czwartek, ma swoje centrum w najbardziej uroczystej z liturgii - liturgii Wigilii Paschalnej w Wielk± Noc, a koñczy II Nieszporami uroczysto¶ci Zmartwychwstania Pañskiego.

Te trzy dni stanowi± jeden wspólny obchód liturgiczny; ¿adna z liturgii tych dni nie koñczy siê b³ogos³awieñstwem czy rozes³aniem. Ko¶ció³ w sposób szczególny trwa w tym czasie przy Chrystusie, kontempluj±c tajemnicê Jego mêki, ¶mierci i zwyciêskiego powstania z martwych. ¦wiêta wielkanocne trwaj± wiêc od wieczora Wielkiego Czwartku.

Na tre¶æ wydarzeñ Wielkiego Tygodnia sk³adaj± siê: triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy w Niedzielê Palmow±, ostatnie dyskusje z Sanhedrynem Chrystusa Pana w ¶wi±tyni, przepowiednie Chrystusa o zburzeniu Jerozolimy i o koñcu ¶wiata. Ostatnia Wieczerza i Mêka Pañska, wreszcie chwalebne Zmartwychwstanie Chrystusa. Obrzêdy liturgiczne tych dni s± tak wkomponowane, aby wiernym u³atwiæ wizualne niemal odtworzenie tych wypadków, bezpo¶rednio zwi±zanych z tajemnic± odkupienia rodzaju ludzkiego, pobudziæ do refleksji i wielkiej wdziêczno¶ci, doprowadziæ do pojednania siê w sakramencie Pokuty, odnowiæ w nich pierwotn± gorliwo¶æ w s³u¿bie Bo¿ej. Wielki Tydzieñ ma tak wysok± rangê w liturgii Ko¶cio³a, ¿e nie dopuszcza nawet uroczysto¶ci. Gdyby za¶ takie wypad³y, odk³ada siê je po Wielkanocy

Obchody Triduum Paschalnego, choæ trwaj± od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej, wbrew pozorom nie trwaj± cztery, lecz trzy dni. Jest to zwi±zane z ¿ydowsk± rachub± czasu. Ka¿de ¶wiêto rozpoczyna siê ju¿ poprzedniego dnia wieczorem po zachodzie s³oñca. Tak wiêc pierwszy dzieñ ¶wiêtego Triduum (Trzech Dni) Paschalnego rozpoczyna siê od Mszy Wieczerzy Pañskiej w czwartek a koñczy Liturgi± Mêki Pañskiej w pi±tek jeszcze przed wieczorem. Jest to zgodne z Ewangeli±, która mówi, ¿e Cia³o Jezusa spoczê³o w Grobie jeszcze przed nastaniem szabatu. Drugi dzieñ to czas liturgicznej ciszy i smutku. Ko¶ció³ nie sprawuje Mszy ¶w., a Komuniê ¶w. mog±, w formie wiatyku, przyjmowaæ jedynie umieraj±cy. W³a¶ciwie nie sprawuje siê ¿adnych sakramentów, choæ m.in. polskie do¶wiadczenie uczy, ¿e to czas wzmo¿onej pos³ugi kap³anów sprawuj±cych sakrament pojednania. Wieczorem koñczy siê "dzieñ ¿a³oby". Rozpoczyna siê trzeci dzieñ, w którym Chrystus zmartwychwsta³. Nastaje ¶wiêta Noc Zmartwychwstania, podczas której powstaje z martwych Chrystus Pan - S³oñce, które nie zna zachodu. Noc Paschalna oraz ca³a Niedziela Wielkanocna to najwiêksze ¶wiêto chrze¶cijañskie, pierwszy dzieñ tygodnia, uroczy¶cie obchodzony w ka¿d± niedzielê przez ca³y rok.

"Pascha" - oznacza przej¶cie. Pascha jest g³ównym ¶wiêtem Izraelitów, pami±tk± przej¶cia z niewoli egipskiej przez Morze Czerwone do Ziemi Obiecanej. Pascha Chrystusa oznacza Jego przej¶cie ze ¶mierci do ¿ycia, z tego ¶wiata do Ojca. Pascha wyznawców Chrystusa dokonuje siê przez sakramenty, w których przechodzimy ze ¶mierci grzechu do nowego ¿ycia.

Te trzy dni stanowi± jedno ¶wiêto. W liturgii uobecnia siê tajemnica mêki, ¶mierci i zmartwychwstania Chrystusa. Krzy¿a nie wolno oddzielaæ od zmartwychwstania. W jedno¶ci Triduum Paschalnego kryje siê sedno chrze¶cijañskiego przes³ania: ¿ycie rodzi siê ze ¶mierci. Celebruj±c zbawcze wydarzenia, stajemy siê ich uczestnikami. Odkrywamy, ¿e sta³o siê to ze wzglêdu na nas, dla naszego zbawienia. Dla chrze¶cijan nie ma nic wa¿niejszego, nic bardziej godnego ¶wiêtowania. Jak niedziela zajmuje g³ówne miejsce w tygodniu, tak Triduum Paschalne stanowi szczyt roku liturgicznego.

Warunkiem owocnego prze¿ycia Triduum jest wewnêtrzne nastawienie, ¿e ¶wiêta paschalne zaczynaj± siê wieczorem w Wielki Czwartek. Warto wcze¶niej odprawiæ spowied¼, zrobiæ zakupy i porz±dki, skupiæ siê na rozwa¿aniu tajemnic wiary.


 

¦wiête Triduum Paschalne

Wielki poniedzia³ek, wtorek i ¶roda

Wielki Czwartek - Msza Krzy¿ma

Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pañskiej

Wielki Pi±tek - Liturgia Mêki Pañskiej

Wielka Sobota - "¦wiêconka"

Wigilia Paschalna

Oktawa Wielkanocy
 

powrót