Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
7 błogosławionych MĘCZENNIKÓW TAJSKICH
patroni: Tajlandii
wspomnienie: 22 października
wszyscy nasi święci
tutaj
22.x.1989 r., w bazylice pw. św. Piotra w Watykanie, papież św. Jan Paweł II (1920, Wadowice – 2005, Watykan) beatyfikował siedmioro męczenników tajskich:
Cała siódemka została zamordowana przez tajskich żandarmów w 1940 r. w wiosce Ban Songkhon, położonej nad największą rzeką półwyspu Indochińskiego, Mekong, ok. 30 km na północ od Mukdahan, ówczesnej stolicy dystryktu (dziś stolica prowincji Mukdahan), w Syjamie (dziś Tajlandia).
Stali się ofiarami nasilającejgo się konfliktu między Syjamem a sąsiadującymi z nimi kolonialnymi Indochinami Francuskimi. Syjam, jedyny kraj południowo–wschodniej Azji, który nie stał się kolonią, rządzony był przez autokratyczny rząd, oparty o administrację cywilną i wojsko, kultywujący militaryzm i nacjonalizm. Rządzący próbowali ugruntować swą władzę zawierając porozumienie o nieagresji z Japonią, która właśnie podbiła znaczącą część Chin, i artykułując roszczenia terytorialne wobec Indochin Francuskich. Gdy w v.1940 r. Niemcy podbiły Francję władcy Syjamu zdecydowali się, w porozumieniu z imperialistyczną Japonią, na zbrojną konfrontację, która nastąpiła w x.1940 r.
W trakcie przygotowań do wojny żandarmi w Ban Songkhon zaczęli wywierać na tamtejszą misję katolicką i związaną z nią społeczność. Po jej rozpoczęciu wyrzucono, 29.xi.1940 r., misjonarza, o. Pawła Figuet.
Nie skończyło to aliści nacisku na katolików. Nieustannie oskarżano ich o szpiegostwo na rzecz Francji. Żądano wyrzeczenia się wiary. Wszyscy — w tym nastoletnie dzieci i dziewczęta — konsekwentnie odmawiali.
Ich ofiarę tak w dniu beatyfikacji opisywał Ojciec św. Jan Paweł II:
„To zaiste istotne, że ich ofiara została złożona w chrześcijańskiej społeczności, która acz jeszcze młoda była już przygotowana do dania świadectwa Jezusowi Chrystusowi i Jego miłości z samych siebie, zgodnie z Jego słowami »będziecie Moimi świadkami […] aż po krańce ziemi«Dz 1, 9.
[…] żyli w miejscu, które większość świata uznaje za zagubione: w wiosce Songkhon, w północno–wschodniej Tajlandii. Podczas politycznej zawieruchy, która ogarnęła ich kraj 50 lat temu ich społeczność pozbawiona została opieki duszpasterskiej. Wówczas Filip Siphong, katecheta i ojciec rodziny, postanowił aktywnie włączyć się w szerzenie Wiary.
Był człowiekiem, który miał pełną świadomość, że przez chrzest należał do Chrystusa, Kapłana, Proroka i Króla, i został osobiście powołany do głoszenia Dobrej Nadziei. Poczuł obowiązek wypełnienia luki pozostawionej przez wyrzuconego z wioski kapłana, w najgłębszy możliwy sposób. Głosił słowo Boże i nauczał, z cierpliwością i miłością.
By każdy brat i siostra w jego społeczności mógł być ‘spełniony i przygotowany do pełnienia każdego dobrego uczynku’, aż do męczeństwa, sam stał się ‘człowiekiem Bożym’. Stał się świadkiem gotowym do złożenia ofiary jako pierwszy, pozwalając się aresztować i zamordować, byle nie zdradzić wiary…
W jego ślady poszli inni […] [kobiety i dziewczęta o imionach] starożytnych chrześcijańskich męczennic, dziewic i świętych kobiet, które oddały życie za wiarę. [Te imiona] miały jeszcze raz odbić się echem w historii rodzącego się kościoła w Tajlandii. Tam, wokół postaci katechety i męczennika Filipa — ‘wielkiego drzewa’, jak go nazywano w wiosce — Ewangelia Jezusa Chrystusa zaszczepi swe korzenie i zacznie wzrastać…
[Ich historia] może równie dobrze pochodzić z opisu męczeństwa pierwszych chrześcijan. Świadectwo Chrystusowe, które męczennicy Tajlandii złożyli swemu młodemu Kościołowi, dziś […] ofiarują [na ołtarzu beatyfikacyjnym] Kościołowi na całym świecie”…
Dziś w miejscu ich męczeństwa znajduje się świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Męczenników Tajlandzkich…
Obejrzyjmy dwie etiudki o sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Męczenników Tajlandzkich w Ban Songkhon:
Pochylmy się nad słowami Ojca św. Jana Pawła II wygłoszonymi w homilii beatykacyjnej, 22.x.1989 r., (po włosku i angielsku):
Mapa okolic miejsca męczeństwa:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
polskich:
angielskich:
tajskich:
włoskich: