Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
bł. JAKUB BURIN
(1756, Champfleur - 1794, Champgenéteux)
męczennik
patron: diecezji Le Mans
wspomnienie: 17 października
Jakub (fr. Jacques) Burin urodził się w 6.i.1756 r. w miejscowości Champfleur, w departamencie Sarthe, w regionie Kraju Loary, w pobliżu Alençon, w diecezji Le Mans.
Od dziecka pomagał rodzicom jako pastuch bydła. Do 12 roku życia był analfabetą. Dopiero od tego momentu zaczęła się jego edukacja.
Później wstąpił do seminarium duchownego w rodzimej diecezji. Przyjęto go, choć ciągle miał spore zaległości wobec innych studentów. Ale szybko zaczął je nadrabiać…
W 1779 r. przyjął święcenia kapłańskie.
W 1786 r., na trzy lata przed tzw. rewolucją francuską, któr a wstrząsnęła fundamentami kraju i świata, został proboszczem parafii Saint-Martin-de-Connée, w departamencie Mayenne, w regionie Kraju Loary, z XIV-wiecznym kościołem pw. św. Marcina (fr. Saint-Martin), wybudowanym na miejscu kaplicy, której historia sięgała prawdopodobnie V w.
Region, w którym posługiwał, był bardzo ubogi. Dał się poznać jako pomocny i życzliwy duszpasterz. Rodzielał własne zasoby wśród ubogich i pomogał im. Dlatego też został wybrany jako przedstawiciel swojej społeczności wobec lokalnej władzy królewskiej.
Rewolucja, która wybuchła wraz ze „zdobyciem” Bastylii, zmieniła oblicze kraju. 12.vii.1790 r. nowy parlament – zwany Konstytuantą – uchwalił tzw. cywilną konstytucję kleru (fr. La loi sur la constitution civile du clergé). Jej mocą zlikwidowano wszystkie zakony męskie i żeńskie, poza tymi, które zajmowały się dobroczynnością lub edukacją (pomysł, który z jakąż gorliwością kilkanaście lat później zaczęły stosować zaborcze władze na terenie byłej Rzeczypospolitej!). Dokonano też nowego podziału administracyjnego Kościoła. Ale co naistotniejsze, odtąd państwo, a nie papież, miało być zwierzchnikiem Kościoła we Francji…
Jakub odmówił jej podpisania.
Rewolucyjne władze zareagowały natychmiast. Jakuba aresztowano i w łańcuchach wyrzucono z parafii.
Zagnany został do więzienia w Sainte-Suzanne, a następnie do więzienia w Laval (obie miejscowości w tym samym departamencie Mayenne).
Dzięki niespodziewanemu atakami szuanów (fr. les chouans) – chłopów, którzy w latach 1791-1800 sprzeciwiali się nowej rewolucyjnej władzy i pozostali wierni oddziałom rojalistycznym – udało mu się uciec z więzienia.
Potajemnie powrócił na tereny swej parafii. W przebraniu handlarza, pod imieniem Sebastiana, przez kilka lat przemieszczał się z wioski do wioski, z farmy do farmy.
W x.1794 r. wpadł w pułapkę. Przebywał wówczas w La Chapelle-au-Riboul, gdzie udzielał ostatniego w swoim życiu sakramentu małżeństwa. Dotarły do niego informacje, że dwie kobiety z miejscowości Courcité pragnęły przystąpić do sakramentu pokuty u katolickiego kapłana, wiernego papieżowi.
Zgodził się je przyjąć, choć ostrzegano go, że może być to podstęp. Nie ugiął się: „Dałem słowo, muszę pójść”, miał powiedzieć…
17.x.1794 r. udał się na farmę o nazwie Mała Coudray (fr. Petit Coudray), w miejscowości Champgenéteux. Gdy do niej dotarł zaczął odprawiać Mszę św. W jej trakcie zorientował się, że farma została otoczona przez oddział rewolucyjnej Gwardii Narodowej (fr. La Garde nationale) z miejscowości Évron, milicji, której celem była obrona „zdobyczy rewolucyjnych”.
Żołdacy oddali dwa strzały. Jakub, trzymając kielich w ręku, zginął na miejscu.
Relikwie Jakuba przechowywane są w relikwiarzu w tzw. Dębowej Kaplicy (fr. la Chapelle du Chêne) w Saint-Martin-de-Connée, znanym lokalnie miejscu pielgrzymkowym, z cudowną XV-XVI w figurką Matki Bożej Miłosiernej, która przetrwała szaleństwa rewolucji ukryta przez któregoś z parafian w dziupli dębu (odkryto Ją tam po prawie 70 latach, w 1860 r.). Część relikwii umieszczona została także w ołtarzu kościoła parafialnego w Saint-Martin-de-Connée, gdzie posługiwał, oraz w niedalekim Bais.
W kościele parafialnym w Saint-Martin-de-Connée przechowywany jest akt „oporu” przeciw władzy rewolucyjnej lokalnej społeczności. Zachował się też kamień ze znakiem „Y”, który chłopi położyli w miejscu pochowania kapłana w Champgenéteux. Pokazywane jest także krzesło, z którego Jakub wygłosił swoje ostatnie kazanie…
Na witrażu z lat 1934-5, poświęconym Jakubowi, znajduje się napis:
„Ku wiecznej pamięci bohaterskiej posługi i śmierci ks. Jakuba Burin, proboszcza Saint-Martin-de-Connée, który padł pod kulami złoczyńców 17.x.1794 r.”.
19.vi.1955 r. w Rzymie papież Pius XII (1876, Rzym – 1958, Castel Gandolfo) ogłosił Jakuba błogosławionym, w gronie 19 męczenników rewolucji francuskiej.
Popatrzmy na film o okolicach Saint-Martin-de-Connée (krajobrazowa przejażdżka samochodowa):
Posłuchajmy też prelekcji prof. Grzegorza Kucharczyka o rewolucji francuskiej :
Popatrzmy na mapę życia błogosławionego:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
angielskich:
francuskich:
norweskich: