bł. FLORIAN
(? - 304, Lorch k. Wiednia)
męczennik
patron: hutników, strażaków, kominiarzy, Austrii, Polski, Chorzowa
wspomnienie: 4 maja
Według żywotu z VIII w. Florian był dowódcą wojsk rzymskich stacjonujących w pobliżu Krems.
Podczas prześladowania chrześcijan przez Dioklecjana został, wraz z 40 żołnierzami, aresztowany i przewieziony do Lorch koło Wiednia. Tam przymuszany był do złożenia ofiary bogom. Gdy stanowczo odmówił był biczowany, jego ciało szarpano żelaznymi hakami, wreszcie uwiązano mu kamień u szyi i utopiono w rzece Aniza (dzisiaj Enns). Miało się to stać 4.v.304 r.
Na miejscu męczeństwa wystawiono z czasem klasztor i kościół benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Do dnia dzisiejszego Sankt Florian to ośrodek życia religijnego w Górnej Austrii.
W 1184 r., na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, Kraków otrzymał znaczną część relikwii św. Floriana, a w dzielnicy Kleparz wybudowano okazałą świątynię. Gdy w 1528 r. pożar strawił tę część Krakowa, świątynia ocalała, i odtąd zaczęto czcić Floriana w całej Polsce jako patrona podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów.
W 1436 r. św. Florian został zaliczony, wraz z Wojciechem, Stanisławem i Wacławem, do głównych patronów Polski. Otrzymał też honorowe miejsce w Bogurodzicy; jedna z dopisanych ku czci świętych zwrotek brzmi:
Święty Florianie,
Nasz miły patronie,
Proś za nami Gospodyna
Paniej Maryjej Syna.
Jan Paweł II w liście apostolskim, przesłanym z okazji 800-lecia parafii św. Floriana na Kleparzu w 1984 r., jako dawny wikariusz świętofloriański, tak pisał:
„Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem tej powszechności [Kościoła] i stał się znakiem szczególnej więzi Kościoła i Narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i ze Stolicą chrześcijaństwa… Święty zaś, wzywany jako opiekun Królestwa Polskiego, stał się Patronem Miasta i Ojczyzny. Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, z pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka.”
Florian jest patronem Austrii (archidiecezji wiedeńskiej) i Bolonii; ponadto hutników, strażaków i kominiarzy.
Wzywany jest przed bitwą, jako wspomożyciel przed klęskami pożaru, powodzi, sztormu.
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
polskich:
angielskich: