MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

św. ROBERT z MOLESME
(ok. 1029, Champagne - 1111, Molesme)
opat

patron: cystersów

wspomnienie: 17 kwietnia

Łącza do ilustracji (dzieł sztuki) związanych ze świętym:

  • św. ROBERT z MOLESME, przełom XV-XVIw., drewno, Radonvilliers; źródło www.nature-aube.org
  • OŁTARZ św. ROBERTA z MOLESME, ODAZI, Giovanni (1663, Rzym - 1731, Rzym), 1726, olejny na płótnie, kościół San Bernardo alle Terme, Rzym; źródło www.aug.edu
  • św. ROBERT x MOLESME, XVIw., kościół św. Jana Chrzciciela, Chaource, Francja; źródło www.aug.edu
  • TRZECH ZAŁOŻYCIELI KLASZTORU w CITEAUX; źródło en.wikipedia.org

Urodził się ok. 1024 r. w Szampanii. Pochodził ze starego, znakomitego rodu.

Mając 15 lat wstąpił do klasztoru benedyktynów i rozpoczął nowicjat w klasztorze w Montier-la-Celle, którego później został przeorem. W 1068 r. objął stanowisko opata w klasztorze św. Michała w Tonnere, w którym panowało duże rozluźnienie. Gdy wysiłki wprowadzenia zmian okazały się daremne zbolały Robert powrócił do Montier-la-Celle. Ale nie pozostał tam długo; na przeora wezwali go mnisi klasztoru w Ayoul de Provins…

Tę wędrówkę przerwał Grzegorz VII i zaproponował kierownictwo nad pustelniczym odłamem benedyktynów w Calon. Ponieważ klimat w Calon był niezdrowy, Robert przeniósł się, ze swoimi mnichami, do Molesme w Burgundii (1075). Własnymi siłami mnisi wystawili drewniany klasztor i kapliczkę.

Klasztor wkrótce wzbogacił się znacząco przez różne donacje. Wraz z nimi, mimo wysiłków przeora, wkradło się rozluźnienie dyscypliny. Robert, nie mogąc sobie poradzić z mnichami, ustąpił. Choć w 1092 r. powrócił, choć Urban II potwierdził status klasztoru w Molesme, to jednak w 1098 r., gdy obostrzenia, wprowadzone przez Roberta, okazaływały się ciągle dla wielu się zbyt surowe, Robert zebrał 20 najgorliwszych i przeniósł się do Citeaux, gdzie założył - w uroczystość św. Benedykta, 21.iii.1098 r. - nowe opactwo. I stąd wyszła iskra reformy opactw benedyktyńskich, która dała Kościołowi nową rodzinę reguły ścisłej, cystersów.

Książę burgundzki, Eudes (Odo), obdarzył pustelników ziemią a biskup Chalon podniósł klasztor do godności opactwa. Jego pierwszym opatem został Robert, a następcą św. Alberyk. W 1110 r. Robert, w odpowiedzi na interwencję mnichów, powrócił do Molesme, wprowadzając w końcu i tam szczęśliwie reformę.

Reguła Roberta zakłada życie w zupełnym ubóstwie, utrzymanie z pracy rąk własnych i zachowanie milczenia. Jako fachowcy w różnych dziedzinach cystersi stali się twórcami i krzewicielami kultury materialnej w Europie - rozwinęli rzemiosło, przemysł, rolnictwo, sadownictwo, pasterstwo. Uruchamiali kopalnie, huty i zakłady metalurgiczne, budowali mosty, meliorowali pola, karczowali lasy, zakładali wsie.

Robert zmarł w Molesme w 1111 r.

W 1220 r. zakon cystersów, który swoją nazwę przyjął od Citeaux, gdzie powstało opactwo macierzyste, zwrócił się do Honoriusza III o zatwierdzenie kultu. Papież uczynił to w 1221 r.