Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. GABRIEL LALLEMANT
(1610, Paryż - 1649, Saint Ignace, Ontario)
zakonnik, męczennik
patron: Kanady
wspomnienie: 16 marca
Urodził się w 1610 r. w Paryżu. Był synem adwokata.
Mając 20 lat rozpoczął nowicjat w zakonie jezuitów. Dwa lata później, po ślubach zakonnych, zaczął pracę od nauczania w szkole w Moulins. Później studiował teologię Bourges. W 1638 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie nauczał w szkole w La Flèche, wykładał filozofię w Moulins i pełnił funkcję prefekta w Bourges.
W 1646 r. przybył do Quebec na misje (przełożonym prowincji był jego krewny, Hieronim Lallemant), spełniając w ten sposób wiele lat wcześniej ukształtowane powołanie i złożone śluby.
Dwa lat później rozpoczął misję wśród Huronów jako asystent o. Jana de Brébeuf. Pół roku po przybyciu (1649 r.) ok. 1000 Irokezów napadło na niewielkie miasteczko i misję pw. św. Ignacego (fr. Saint Ignace) w Ontario, a po ich zdobyciu udało się do misji pw. św. Ludwika, gdzie przebywali misjonarze. Jan de Brébeuf i Gabriel Lallemant zostali schwytani.
Rozebrano ich, wyrwano paznokcie i zawleczono do misji pw. św. Ignacego. Tam przywiązano do pali. Rozpoczęły się dalsze tortury. 16.iii.1649 r. o 1600 zmarł o. Jan. Dwie godziny później wściekłość Irokezów skupiła się na Gabrielu. Męczarnie trwały do 900 następnego ranka. Żadna część jego ciała nie została oszczędzona – w oczy wbito mu żarzące się węgle, palono żywcem…
„Moja wytrwałość jest wytrwałością Boga. W nim mogę wszystko…” - miał się modlić.
Postawa męczenników wzbudziła podziw oprawców. Ponieważ odwaga miała jakoby - według Irokezów - źródło w sercu, ich serca zostały przez Indian zjedzone…
Beatyfikowany w 1925 r., kanonizowany w 1930 r. przez Piusa XI w gronie 8 męczenników kanadyjskich.
Część relikwii znajduje się w Quebec.
Obejrzyjmy krótki film o męczennikach kanadyjskich (po angielsku):
Popatrzymy też na krótką etiudę o sanktuarium kanadyjskich męczenników w Ontario (Kanada) (po angielsku):
Posłuchajmy kolędy hurońskiej:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
polskich:
angielskich: