MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

św. ALOJZY ORIONE
(1872, Pontecurone - 1940, San Remo)
prezbiter

patronka: orionistów

wspomnienie: 12 marca

Łącza do ilustracji (dzieł sztuki) związanych ze świętym:

  • św. ALOJZY ORIONE; źródło: www.vatican.va
  • św. ALOJZY ORIONE; źródło: en.wikipedia.org
  • św. ALOJZY ORIONE; źródło: www.santiebeati.it
  • św. ALOJZY ORIONE; źródło: www.santiebeati.it
  • CIAŁO św. ALOJZEGO ORIONE: Tortona; źródło: www.santiebeati.it

Luigi urodził się w 1872 r. jako syn kamieniarza w Pontecurone, w pobliżu Tortony (Italia). Był najmłodszym z czterech braci.

W 13-tym roku życia zgłosił się do franciszkanów. Pozostał tam jednak niecały rok - musiał wracać do domu, gdyż rozchorował się na zapalenie płuc.

W 1889 r. wstąpił do diecezjalnego seminarium duchownego w Tortonie. Wraz z klerykami-kolegami mieszkal w małej przybudówce, należącej do katedry. Równocześnie był stróżem katedry. W swojej izdebce zbierał ubogich chłopców i uczył ich prawd wiary. Wspierał ich także materialnie, o ile tylko pozwalały na to jego skromne możliwości. W 1895 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Podobnie jak św. Jan Bosko począł sobie dobierać - spośród wychowanków – współpracowników. Tak powstała w 1903 r. nowa rodzina zakonna pod nazwą Synów Bożej Opatrzności, zwana popularnie orionistami. Z czasem powstała także gałąź żeńska. Następnie założył zakon kontemplacyjny, który miał stanowić duchowe i modlitewne zaplecze dla podejmowanej działalności.

Alojzy zakładał szkoły, uczył w nich rzemiosła, przygotowywał do pracy na roli, tworzył internaty. Zakładał placówki w Argentynie, Brazylii, Chile, w Urugwaju itp., by nieść pomoc włoskim emigrantom.

Aktywność łączył z kontemplacją. rzeprowadził akcje ratunkowe po trzęsieniu ziemi na Sycylii w 1908 r.: wynosił rannych, dostarczał żywności głodnym, starał się o dach nad głową dla bezdomnych, przygarniał do swoich domów sieroty. Podobną pomoc niósł w mieście Marsica (Marsi) w Abruzzach, nawiedzonych trzęsieniem ziemi w 1915 r.

Szczególnie ciepły stosunek żywił Alojzy do Polski. Mimo że nigdy w niej nie był, ukochał ją za jej szczególną wierność Bogu, umiłowanie wolności i szczególne nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Zwykł był mawiać, że gdyby nie był Włochem, chciałby być Polakiem. Gdy 1.IX.1939 r. Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę, kazał odprawić w intencji naszej Ojczyzny nabożeństwo błagalne o ratunek dla niej. Przy ołtarzu umieścił biało-czerwoną flagę…

Zmarł na zawał serca w 1940 r.

Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w 1980 r. Kanonizacji dokonał 16.V.2004 r. w Rzymie.

Podczas ekshumacji w 1965 r. ciało świętego odkryto w stanie nienaruszonym. Naturalnie zmumifikowane przechowywane jest w krzyształowym sarkofagu w kościele orionistów w Tortonie…

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:

angielskich: