poprzednik
następca
Piotr Marcin (o przydomku „Buccaporci” – „świński ryj”) był synem szewca, również Piotra, i Stefanii, z rzymskiej dzielnicy Ad Pinea.
Dzięki zdolnościom szybko awansował w hierarchii kościelnej, aż został mianowany biskupem Albano (1004-1009). Po śmierci Jana XVIII został w 1009 r. wybrany papieżem i przyjął imię Sergiusza (choć paru jego poprzedników wybrało po wyborze nowe imię, m.in. Jan II i Agapet I, często uznaje się Sergiusza za papieża, od którego zwyczaj ten staje się powszechny).
Podobnie jak jego poprzednicy miał być człowiekiem ówczesnego niekoronowanego władcy Rzymu, Jana III Krescencjusza (Patricius Romanum), acz istnieją poszlaki, iż próbował wzmocnić opozycję pro-cesarską (pozycję niemieckiego cesarstwa rzymskiego).
Niestety patriarcha Konstantynopola, Sergiusz II, nie dozwolił na umieszczenie w 1009 r. imienia papieża Sergiusza na dyptychach (znajdowali się na nich ci, za których modlono się w czasie Mszy św.) – być może przyczyną było umieszczenie w liście informującym o wyborze Segiusza słowa Filioque (łac. i [od] Syna): ta kontrowersja, ciągnąca się przez stulecia, stała się niedługo później jedną z przyczyn tragicznego rozdarcia chrześcijaństwa…
Sergiusz nadał kilka przywilejów klasztorom, niektóre z nich zwalniając z jurysdykcji diecezjalnej, kontynuując w ten sposób politykę swoich poprzedników. Choć jego władza ziemska była ograniczona wielu rycerzy i szlachciców oddawało swe ziemie pod opiekę papieża.
Przypisuje się również Sergiuszowi wydanie bulli potępiającej zniszczenie w 1009 r. bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie przez fanatycznego muzułmańskiego kalifa al-Hakim bi-Amr Allaha i wzywającej do wypędzenia muzułmanów w Ziemii Świętej.
W czasach głodu nawiedzających Rzym wspomagał ubogich zasobami Stolicy Apostolskiej…
Zmarł w 1012 r., w tydzień po śmierci Jana Krescencjusza, co zrodziło przypuszczenia, iż mógł być zamordowanym. Pochowany został w bazylice Laterańskiej w Rzymie.
Grób Segiusza, jak i wielu innych papieży uległ zniszczeniu w jednym z pożarów bazyliki laterańskiej (1308, 1361). W XVII w. papież Aleksander IV nawołując świat chrześcijański do obrony przed grożącą inwazją hord muzułmańskich odwoływał się m.in. do papieża Sergiusza IV. Wtedy też wystawił mu nagrobek zastępczy (cenotaph) w bazylice Laterańskiej - w herbie Sergiusza umieszczając owczą głowę (by uwolnić papieża od niezbyt pochlebnego przydomka przezwano go bowiem „Boccapecora” – „owczą głową”)…
Sergiusz pojawia się w wykazach świętych benedyktyńskich, acz nie był kanonizowany…
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
polskich:
pl.wikipedia.org
www.mbkm.pl
angielskich:
www.newadvent.org
www.romeartlover.it
en.wikipedia.org
www.cfpeople.org
en.allexperts.com
www.gcatholic.com
www.catholic.org
niemieckich:
www.bbkl.de
de.wikipedia.org
Katecheza Benedykta XVI o ruchu z Cluny:
papiez.wiara.pl