MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

poprzednik

SYLWESTER II

Poczet Papieży (140)
(nasza lista: tutaj>>)

JAN XVII

Posługa: 16.v.1003 - 6.xi.1003

następca

JAN XVIII

Łącza do ilustracji dzieł sztuki związanych z papieżem:

JAN XVII: boczna nawa Bazyliki św. Pawła za Murami, Rzym; źródło: www.niedziela.pl JAN XVII: KIRKLAND, Matt, 2007, szkic; źródło: mattkirkland.com PRZEGLĄDANIE MAP WSCHODU przez JANA XVII; źródło: www.houseofwaterdancer.com

Niewiele informacji o życiu Giovanni (Jan) Sicco, Rzymianina, dotarło do naszych czasów. Urodzić się miał w Rzymie, w dzielnicy Biberetica, w pobliżu kolumny Trajana. Ojciec prawdopodobnie również miał na imię Jan i spokrewniony był z arystokratycznym rodem Krescencjuszy.

W chwili wyniesienia na tron Piotrowy był wdowcem i miał trzech synów, z których każdy został kapłanem, a jeden z nich osiągnął godność biskupa.

Sytuacja polityczna: Małe państwo papieskie od północy sąsiadujące z cesarstwem rzymskim (niemieckim) pod berłem Henryka II, znacznie mniej zainteresowanego rozwojem sytuacji w Rzymie niż jego poprzednik. Na południu przyczółki cesarstwa bizantyjskiego. W państwie papieskim olbrzymie znaczenie mają arystokratyczne rody, które niekiedy otwarcie, niekiedy skrycie, walczą o wpływy i niezależność od cesarstwa niemieckiego. mapa -->

Sytuacja kościelna: Zaznacza się coraz silniejszy ruch odnowy skupiony wokół opactwa benedyktyńskiego w Cluny. Główne problemy stanu kapłańskiego to symonia (kupowanie stanowisk kościelnych) oraz konkubinat. Zaznacza się też coraz wyraźniejszy podział na wschodnie i zachodnie chrześcijaństwo…

Papieżem został w 1003 r., po śmierci Sylwestra II, dzięki wsparciu Jana Krescencjusza, syna Krescencjusza Młodszego - Patricius Romanorum - senatora i konsula rzymskiego, którego cesarz Otton III pokonał i stracił. Gdy Otton zmarł w 1002 Jan Krescensjusz odzyskał wpływy i znaczenie w Wiecznym Mieście (również przyjmując tytuł Patricius Romanorum). Trzech kolejnych – zaznaczmy: godnych papieży, poczynając od Jana, zawdzięczało mu wybór i było od niego politycznie zależnych.

Ponoć Jan planował nawiązanie lepszych stosunków z cesarzem Henrykiem, ale został powstrzymany przez Krescensjusza.

W taki scenariusz wpisywałby się dobrze inny z niewielu znanych aktów Jana, a mianowice potwierdzenie nominacji dwóch benedyktynów, Benedykta i Jana, współpracowników św. Brunona z Kwerfurtu, na misjonarzy w Polsce. Obaj przybyli do Polski, na zaproszenie Bolesława Chrobrego, z Rzymu wcześniej, zapewne w 1001 r. lub 1002 r., za zgodą Sylwestra II (i Ottona III), ale Henryk po objęciu władzy zmienił politykę w stosunku do Polski. Próbował ją poddać swojej bezpośredniej kontroli i, oczywiście, jurysdykcji kontrolowanych przez siebie biskupów niemieckich. Wybuchła wojna polsko-niemiecka. Potwierdzenie nominacji misjonarzy oznaczało uzyskanie przez nich niezależności od niemieckiej struktury eklezjalnej…

Pontyfikat papieża Sicco oznacza także początek problemu znumeracją papieży o imieniu Jan. Bezpośrednim poprzednikiem Jana o tym samym imieniu był Jan XV. Ale Krescencjusz Młodszy doprowadził do wyboru anty-papieża Jana XVI i dlatego Jan Krescencjusz, chroniąc pamięć swego ojca, sprawił, iż Giovanni Sicco przyjmując wybór przyjął imię Jana XVII, mimo iż z formalnego punktu widzenia powinnen przyjąć imię Jana XVI.

Pontyfikat trwał krótko, pięć miesięcy. Jan zmarł jeszcze w 1003 r. i najprawdopodobniej został pochowany w Bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie (jeśli tak, to jego grobowiec spłonął w jednym z dwóch pożarów, które w latach późniejszych strawiały tę bazylikę, a jego szczątki znajdują się we wspólnym grobowcu – na Lateranie - wszystkich papieży, których nagrobki spotkał ten sam los).

Parę dni po jego zgonie męczeńską śmierć poniosło w Polsce pięciu braci męczenników benedyktyńskich, wśród nich Benedykt i Jan. Wszyscy zostali później kanonizowani…

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:
pl.wikipedia.org
www.mbkm.pl
pl.wikipedia.org
www.kki.pl

angielskich:
www.newadvent.org
en.wikipedia.org
www.cfpeople.org
gyre.umeoce.maine.edu
wvegter.hivemind.net
en.wikipedia.org

niemieckich:
www.bbkl.de
de.wikipedia.org

Katecheza Benedykta XVI o ruchu z Cluny:
papiez.wiara.pl

HERB WATYKANU; źródło: www.vatican.va
MAPA EUROPY ok. 1000 r.; źródło: www.euratlas.com