MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

poprzednik

GRZEGORZ V

Poczet Papieży (139)
(nasza lista: tutaj>>)

SYLWESTER II

Posługa: 2.iv.999 - 12.v.1003

następca

JAN XVII

Łącza do ilustracji dzieł sztuki związanych z papieżem:

SYLWESTER II: boczna nawa Bazyliki św. Pawła za Murami, Rzym; źródło: www.niedziela.pl SYLWESTER II: NEUVILLE, Alphonse-Marie-Adolphe de Neuville (1835, Saint-Omer - 1885,w Paryż), w 'Popularna historia Francji', M. Guizot; źródło: www.gutenberg.org SYLWESTER II: Aurillac; źródło: en.wikipedia.org SYLWESTER II: kościół św. Gelerta, Budapeszt?; źródło: commons.wikimedia.org SYLWESTER II: szczegół z naczynia z kości słoniowej używanego podczas konsekracji Ottona III, 996, Domschatzkammer des Aachener Domes, Akwizgran; źródło: www.britannica.com SYLWESTER II i DIABEŁ: ok. 1460, Cod. Pal. germ. 137, Folio 216v Martinus Oppaviensis, Chronicon pontificum et imperatorum; źródło: commons.wikimedia.org SYLWESTER II: znaczek poczty francuskiej; źródło: gyre.umeoce.maine.edu PŁYTA NAGROBNA SYLWESTRA II: Bazylika Laterańska, Rzym; źródło: rubens.anu.edu.au

Gerbert urodził się w Aurillac, Auvergne we Francji ok. 940-50 r., w ubogiej rodzinie.

Wstąpił na służbę kościoła i pierwszy etap nauk odbył w klasztorze Aurillac. Stamtąd zostały wysłany do Barcelony, gdzie studiował. Poświęcał dużo czasu naukom ścisłym i matematyce nauczanym przez wykładowców arabskich z Kordoby i Sewilli.

Z Hiszpanii udał się, wraz z bp Hatto z Vich, swoim głównym instruktorem teologicznym, do Rzymu. Tam papież Jan XIII polecił go cesarzowi Ottonowi I, który z kolei wysłał go do Reims. Został tam nauczycielem w szkole katedralnej, skąd odbył kilka dłuższych podróży, m.in. do Rawenny, gdzie prowadził publiczną dysputę, przed cesarzem Ottonem II, z Ortricusem z Magdeburga.

W 991 r. został, w dość kontrowersyjnej sytuacji, następcą na stolicy arcybiskupiej w Reims (poprzednik, Arnulf, został złożony z urzędu przez synod w Reims, w związku z oskarżeniami o zdradę przeciw królowi). Jego posługa arcybiskupia nie trwała jednakże zbyt długo, bowiem w 995 r. wysłannik papieża Jana XV na synodzie w Monson (w którym zresztą Gerbert uczestniczył) ogłosił wyniesienie Gerberta i odebranie urzędu Arnulfowi za nielegalne i nieważne…

Sytuacja polityczna: Małe państwo papieskie od północy sąsiadujące z cesarstwem rzymskim (niemieckim) pod berłem Ottona III, żywotnie zainteresowanego rozbudową swej potęgi i opierającego ją o duchowe przywództwo Rzymu. Na południu przyczółki cesarstwa bizantyjskiego. W państwie papieskim olbrzymie znaczenie mają arystokratyczne rody, które niekiedy otwarcie, niekiedy skrycie, walczą o wpływy. mapa -->

Sytuacja kościelna: Zaznacza się coraz silniejszy ruch odnowy skupiony wokół opactwa benedyktyńskiego w Cluny. Główne problemy stanu kapłańskiego to symonia (kupowanie stanowisk kościelnych) oraz konkubinat. Zaznacza się też coraz wyraźniejszy podział na wschodnie i zachodnie chrześcijaństwo…

Gerbert udał się zatem na dwór młodego Ottona III stając się jego nauczycielem. Razem z nim wziął udział w koronacji młodego władcy na cesarza w Rzymie. Pozostał tam dłużej i w 998 r. Grzegorz V mianował go arcybiskupem Rawenny. Po śmierci Grzegorza został, jako pierwszy Francuz w historii, wybrany jego następcą na Stolicy Apostolskiej i przyjął imię Sylwestra.

Zarządzał powierzoną sobie owczarnią z wielką gorliwością i głębokim poczuciem odpowiedzialności, czemu dał wyraz w „Sermo de informatione episcoporum”. Przedsięwziął kroki w celu ukrócenia nadużyć kleru (symonia, konkubinat), nalegał by tylko najzdolniejszym i najgodniejszym powierzano wysokie stanowiska kościelne.

Zaraz po wyborze potwierdził swego dawnego rywala, Arnulfa, na stanowisku arcybiskupim w Reims (bulla, którą mu wysłał, dowodzi, że porzucił uprzednio bronione pozycje…)

Sylwester ustanowił również kościelną metropolię w Gnieźnie (dla Polski) i w Gran (dla Węgier). W 1000 r. dozwolił na koronację królewską władcy Węgier, Stefana I, i wyznaczył wikariusza papieskiego w tym kraju.

W 1001 Otton III (który przebywał w Rzymie na synodzie) i Sylwester musieli uchodzić z Wiecznego Miasta w obliczu rewolty pospólstwa i miejscowej arystokracji. Papież przez kilka miesięcy przebywał poza Rzymem, zwołał kolejny synod w Todi, i był przy łożu umierającego cesarza. Po śmierci Ottona, mimo ciągle trwających starć, zdecydował się na powrót do Rzymu, gdzie umarł w krótki czas potem, w 1003 r.

Poza traktatem dogmatycznym „De corpore et sanguine Domini” jest autorem prac filozoficznych, matematycznych (m.in. z logiki formalnej!) i naukowych. Uznawany za jeden z najwybitniejszych umysłów swoich czasów, m.in. za tego, który wprowadził cyfry arabskie, skonstruował liczydło (liczydło Gerberta), wynalazł mechaniczny zegar wahadłowy i inne instrumenty astronomiczne. Miał też skonstruować pierwsze organy zasilane ciśnieniem generowanym przez ciągły strumień wody. Przez pospólstwo natomiast, w związku z niezwykłymi umiejętnościami praktycznymi, często uznawany był za diabelskiego magika, co doprowadzić miało do powstania wielu legend wokół jego osoby …

Pochowany został w Bazylice Laterańskiej w Rzymie…

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:
pl.wikipedia.org

angielskich:
www.newadvent.org
www.vlib.us
www.catholic.org
gyre.umeoce.maine.edu
wvegter.hivemind.net
en.wikipedia.org

Katecheza Benedykta XVI o ruchu z Cluny:
papiez.wiara.pl

HERB WATYKANU; źródło: www.vatican.va
MAPA EUROPY ok. 1000 r.; źródło: www.euratlas.com