Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
poprzedni
Nasza Pani Cudu
Déols
NIEZWYKŁE WIZERUNKI MATKI BOŻEJ na ŚWIECIE
(pełna lista: TUTAJ)
MADONNA MEDIOLAŃSKA
lokalizacja: Kolonia
następny
San Sisto
Rzym
6.iii.1162 r. cesarz niemiecki i król Włoch, Fryderyk I Barbarossa (Rudobrody) (ok. 1125 – 1190, Salapeth), zgniótł rebelię Mediolanu, stolicy podległej mu Lombardii. Za karę nakazał zniszczenie dużej części miasta. Dwa lata później cesarz wyniósł z mediolańskiej bazyliki pw. św. Eustorgiusza (wł. Basilica di Sant'Eustorgio) relikwie Trzech Króli, traktując zdobycze jako ważny atut w wysiłkach — jak się miał okazać płonnych — o odnowienie cesarstwa Karola I Wielkiego (łac. Carolus Magnus) (742/7 – 814, Akwizgran).
Relikwie Trzech Króli, którzy według tradycyjnych przekazów ponieśli śmierć męczeńską, przywiezione miały być do Konstantynopola przez św. Helenę (łac. Flavia Iulia Helena) (ok. 248‑50, Drepanum/Nisz – ok. 330‑7, Nikomedia/Trewir), a w 344 r. ofiarowane św. bp Eustorgiuszowi I (zm. 350, Mediolan) i przewiezione do Mediolanu.
Cesarz Fryderyk natomiast przekazał relikwie ordynariuszowi archidiecezji kolońskiej, abpowi Rainaldowi z Dassel (ok. 1120 – 1167, k. Rzymu). 23.vii.1164 r. przypłynęły Renem, na statku, i zostały uroczyście wniesione do katedry.
Uczyniło to Kolonię ważnym punktem docelowym ówczesnych pielgrzymek. Miasto urosło wówczas do największego po Ziemi Świętej, Rzymie i Santiago de Compostela ośrodka pątniczego na świecie i jako czwarte miasto — po Jerozolimie, Konstantynopolu i Rzymie — uzyskało prawo używania przymiotnika „święty” w nazwie: łac. Sancta Colonia Dei Gratia Romanae Ecclesiae Fidelis Filia (pl. Święta Kolonia łaską Boga wierna córa Kościoła rzymskiego).
Wśród wielu niezwykłych relikwii, które pielgrzymi mogli zobaczyć w Kolonii, była także gotycka figurka Madonny, prawdopodobnie przywieziona z Mediolanu wraz z relikwiami Trzech Króli…
Ta Figurka nie dotrwała do naszych czasów. Prawdopodobnie uległa zniszczeniu 30.iv.1248 r. podczas pożaru romańskiej katedry pw. Trzech Króli w Kolonii.
Ale kult Madonny musiał być już duży skoro szybko zdecydowano się wykonać Jej kopię. Wyrzeźbiono ją w latach 1280‑90 w warsztacie, który działał w Kolonii na przełomie XIII i XIV w. i brał udział we wznoszeniu gotyckiej katedry pw. św. Piotra i Najświętszej Marii Panny (niem. Hohe Domkirche St. Peter und Maria). Jej budowa trwała stulecia: prezbiterium konsekrowano w 1322 r., ale całą budowę ukończono dopiero 632 lata po rozpoczęciu, w 1880 r.…
Madonna zwana Mediolańską (niem. Mailänder Madonna), najstarsza figurka Madonny w kolońskiej katedrze, to figura naturalnej wielkości — o wysokości 1.61 m — wyrzeźbiona z drewna orzechowego. Przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na lewej ręce. Postacie patrzą na siebie nawzajem, Na ich twarzach widoczny jest delikatny, ciepły, charakterystyczny uśmiech. Dzieciątko trzyma w lewej ręce jabłko…
Typ artystyczny, reprezentowany przez Madonnę Mediolańską, rozpowszechnił się później w całej Europie. Należą do nich tzw. czeskie Madonny — na przykład przechowywane w Narodowym Muzeum (czes. Národní muzeum) w Pradze: Madonna z Michle (dziś dzielnica Pragi) oraz Madonna z opactwa Klosteneuburgu, autorstwa Mistrza Madonn z Michle (XIV w.) — a także tzw. śląskie Madonny na lwach (m.in. z kościoła pw. św. Marcina na wrocławskim Ostrowie Tumskim, obecnie w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu) czy Madonny pomorskie (Królowa Pomorza w Piasecznie, Matka Boża Pocieszenia w Lubiszewie Tczewskim).
Madonna Mediolańska stanowiła część tzw. ołtarza kultowego, składającego się wyłącznie z jednej figury, umieszczonego pod kamiennym baldachimem, w odrębnej kaplicy pw. Maryi (niem. Marienkapelle). Resztki owego baldachimu, który miał formę wieży, zachowały się do dziś — m.in. fragmenty wimperg, czyli dekoracyjnych wykończeń w kształcie wysokiego trójkąta, z bogatą dekoracją maswerkową, czyli dekoracyjnym, geometrycznym wzorem architektonicznym odkutym z kamienia lub zrobionym z cegieł, używanym do wypełnienia górnej części gotyckiego okna, przeźrocza, rozety…
W XVIII w. szaty Cudownej Bogurodzicy polichromowano, w Jej prawej dłoni umieszczono berło a na głowy Madonny i Dzieciątka włożono korony.
W czasie II wojny światowej na katedrę spadło 14 ciężkich bomb alianckich. Przepiękna, delikatna, gotycka budowla przetrwała i nie zawaliła się, mimo prawie całkowitego zburzenia rozpościerającego się wokół niej miasta. Dla nas, wierzących, to zaiste cud, choćby i dowodzono, że nietknięta, wyniosła katedra dumnie wznosząca się ponad morze ruin Kolonii to wynik wykorzystywania jej przez lotników alianckich jako latarni podczas alianckich nalotów bombowców na Niemcy…
Wojnę przetrwała też Madonna i inne bezcenne relikwie i zabytki katedralne…
Dziś cudowna figurka Madonny, przez wieki zlewająca łaski na Swych czcicieli, umieszczona jest na wykuszu w kaplicy pw. Najświętszego Sakramentu kolońskiej katedry. Stanowi część trzy‑stacyjnej pątniczej drogi procesyjnej wewnątrz katedry kolońskiej, obejmującej oprócz Madonny Mediolańskiej, także relikwiarz Trzech Króli i pochodzący z X w. tzw. Krucyfiks Gerona.
Madonna Kolońska wielokrotnie przechodziła konserwacje (e.g. w 1900). Ostatnią przeprowadzono w 2013 r.
Popatrzmy na dwa filmy o katedrze kolońskiej (po niemiecku):
Mapa miejsc związanych z Madonną:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
polskich:
angielskich:
niemieckich: