Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
Studzieniczna, położona na terenie Pojezierza Suwalskiego, czyli Suwalszczyźnie, obszarze dziś znajdującym się na pograniczu Polski i Litwy, otoczona lasami Puszczy Augustowskiej, do 1973 r. była samodzielną wsią. Obecnie, oddalona o ok. 7 km od jego centrum, stanowi część Augustowa.
Obejmuje ona także wyspę Grądzik, położoną na jeziorze Studzienicznym. I to na tej wyspie, według jednej z legend początków cudownego wizerunku Matki Bożej Studzieniczańskiej, objawić się miała Matka Boża…
Od 1715 r. właścicielem okolicznych ziem była Kongregacja Kamedulska Zakonu św. Benedykta (łac. Congregatio Camaldulensis Ordinis Sancti Benedicti - OSBCam), czyli kameduli, którzy od 1667 r., z fundacji króla Władysława IV Wazy (1595, Łobzów – 1648, Merecz), mieli swój klasztor we wsi Wigry (ok. 30 km w linii prostej od Studzieniczej).
Prawdopodobnie jeden z mnichów w Wigrach, założył wówczas na wysepce Grądzik - a w zasadzie na jednej z wysepek, dziesiejszy Grądzik składał się wówczas z co najmniej dwóch - pustelnię. Zbudować miał chatkę i zgodnie ze swoim charyzmatem prowadził w niej życie eremickie.
Jego obecność zaczęła przyciągać okolicznych mieszkańców. Prosili pobożnego pustelnika o modlitwy, rady w trudnych sprawach, głównie pewnie natury medycznej…
Legenda pobytu mnicha na Grądziku głosi, że pewnego dnia ów pustelnik ujrzeć miał na dębie Wizerunek Matki Bożej, wierną kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Inna wersja tej samej w zasadzie legendy wzbogaca narrację. Źródła odnotowują: „Pewien ubogi człowiek z nazwiska niewiadomy, wracając z Różanego Stoku […], zatrzymał się w Studzienicznej i modły swoje w odosobnionym miejscu na grądziku, szczerze Bogu posyłał…” I wtedy objawić się mu miała Matka Boża. Odtąd „starzec z pokorą chrześcijańską z miejsca na miejsce przechodząc, cud ten ludowi ogłaszał”…
Tylko tyle dotarło do nas w podaniach ludowych i legendach, przekazywanych z ust do ust przez pokolenia. Najstarszym pisanym źródłem wspominającym owe wydarzenia jest, jak się wydaje, zapis z 1837 r., autorstwa ks. Paweł Markowski, ówczesnego dziekana augustowskiego…
Ale waźniejsze są ślady materialne. Na Grądziku, części wsi Studzieniczna, znajduje się sanktuarium Matki Bożej, a w niej łaskami słynący obraz Pani Studzienicznej - Matki Kościoła. Czy początków sanktuarium należy szukać w owym legendarny objawieniu i jego rozgłaszaniu przez nieznanego mnicha, czy Madonna w Studzienicznej to ów wizerunek znaleziony przez niego na dębie, czy też może jego pochodzenie jest inne, to już inna historia, opisana na naszym portalu gdzie indziej…
Popatrzmy na dwie krótkie etiudki o Studzienicznej:
Adres:
Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej
Studzieniczna 10
16-301 Augustów
Mapa okolicy:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
polskich:
innych: