Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
poprzednie
Palermo
(1064 r.)
następne
Rzym
(1842 r.)
Pod koniec XVIII w. do austriackiej armii cesarskiej Franciszka II Habsburga (1768, Florencja – 1835, Wiedeń), powołany został niejaki Jan Matras, 27-letni mężczyzna, pochodzący ze wsi Laskowa w Beskidzie Wyspowym. Jego rodzinne strony, po I rozbiorze Rzeczypospolitej, znalazły się w obrębie zaboru austriackiego, i musiał, z daleka od domu rodzinnego, bronić interesów obcego mocarstwa…
Wysłano go na front rozpoczętej rok wcześniej wojny między rewolucyjną Francją a koalicją, w skład której wchodziła Austria. W jednej z bitew w 1793 r., pod Rastatt, w Badenii-Wirtembergii na terenie dzisiejszych Niemiec, tuż przy granicy z Francją, nad Renem, niedaleko historycznego zamku (niem. Schloß Rastatt), Jan Matras został ciężko ranny.
Współtowarzysze pozostawili go na pobojowisku, sami ratowali się ucieczką przed nadciągającą, rozpędzoną konnicą francuską. Matras, pomimo ciężkich obrażeń, był przytomny i przekonany, że czeka go niechybna śmierć pod końskimi kopytami. Kirasjerzy (z fran. cuirassier – pancerny) – rodzaj ciężkiej jazdy w zbrojach z metalowych płyt - galopowali wprost na niego…
Zdjęty trwogą i grozą nadchodzącej śmierci, zaczął gorliwie prosić Matkę Bożą o ratunek…
I wtedy miał mieć widzenie. Stanąć przy nim miała Maryja i osłonić go przed szarżującym wojskiem Swoim płaszczem.
Rozpędzone konie, galopując nad nim, nie wyrządziły mu żadnej krzywdy…
Jakiś litościwy francuski żołdak pomógł rannemu przenieść się w bezpieczne miejsce, skąd Matras dowlókł się do kwatery swojego oddziału.
Matras złożył wówczas ślub, że jeżeli tylko wyzdrowieje i szczęśliwie powróci do domu, z wdzięczności wybuduje ku czci Matki Bożej kapliczkę. I tak się stało: w 1822 r. na swojej działce w Pasierbcu, na zboczu Pasierbieckiej Góry, postawił kamienną kapliczkę, pokrytą gontem, zwieńczoną małą wieżyczką, a w jej wnętrzu umieścił Obraz swojej Wybawicielki…
Dalsza histora tego miejsca i Madonny w nim królującej opisana została na naszym portalu gdzie indziej…
Popatrzmy na dwa filmy o Sanktuarium w Pasierbcu:
Mapa okolic:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
polskich: