Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
LUDOBÓJSTWO dokonane przez UKRAIŃCÓW na POLAKACH
Opisy zbrodni (dane za okres 1943–1947)
Miejscowość
II Rzeczpospolita
Wólka Pukarzowska
pow. Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie
współcześnie
pow. Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie, Polska
Zbrodnie
Sprawcy:
Polacy lub Ukraińcy
Ofiary:
Polacy i Ukraińcy
Ilość ofiar:
min.:
17
max.:
17
wydarzenia
nr ref.:
12606
data:
1944.04.15–1944.04.16
lokalizacja
opis
dane ogólne
Wólka Pukarzowska
„Starszy syn, jedno z siedmiorga dzieci, Michała Borowika (starszego brata Władysława Borowika), nauczyciela w Wolicy Brzozowej, diakona prawosławnego w Grodysławicach i Hanny Jońko. Niezwykle religijny, miał zamiar pójść w ślady ojca kształcąc się teologicznie w seminarium w Chełmie. Pełnił funkcję psalmisty w cerkwii w Grodysławicach. Po wysiedleniu przez Niemców rodziny w 1943, mieszkał z rodziną w Bukowinie, Biszczy, Tarnogrodzie i Pienianach.
Pierwszy napad przeżył wraz z rodziną na plebanii w Tarnogrodzie, w 1944 roku, tuż po Kreszczeniji (Dniu Chrztu Pańskiego). Matce z dwójką dzieci, córką i młodszym synem, Aleksandrem, udało się uciec i ukryć w pustej studni. Uciec udało się także Mikołajowi, choć wcześniej bandyci rozebrali go do naga.
Po napadzie rodzina się podzieliła. Mikołaj ze starszą siostrą i szwagrem poszli do wsi Pieniany, rodzice z młodszym synem do Wólki Pukarzewskiej.
W Wielki Piątek (wg kalendarza liturgii prawosławnej) 1944 bandyci odrąbali Mikołajowi głowę, osadzili na kiju i obnosili po wsi. Następnego dnia, w Wielką Sobotę, tragiczny los spotkał także ojca Mikołaja, zamordowanego w okrutny sposób wraz z grupą 16 prawosławnych mieszkańców Wólki Pukarzewskiej.
Wg większości relacji napastnikami w obu przypadkach byli Polacy, według niektórych pododdział BCh. Według jednej relacji mordercami byli banderowcy.
W kwietniu 2008 Synod Cerkwi włączył Mikołaja Borowika do Soboru św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich”
źródło: „Borowik, Mikołaj”; w: portal: Genealogia Polaków — internet: genealogia.okiem.pl [dostępny: 2023.07.15]
„Po wysiedleniu przez Niemców latem 1943 Grodysławic, rodzina Borowików mieszkała kolejno w Bukowinie, Biszczy i Tarnogrodzie. W 1944 Mikołaj z czwórką starszego rodzeństwa zamieszkał w Pienianach, podczas gdy rodzice z najmłodszym synem Aleksandrem osiedlili się w Wólce Pukarzowskiej. W Wielki Piątek, 14 kwietnia 1944, Mikołaj został zamordowany, wraz z grupą innych mieszkańców, podczas bandyckiego napadu na Pieniany. Jego obciętą głowę sprawcy obnosili po wsi na kiju. Dwa dni później, w Wielkanoc zamordowany został wraz z 16 innymi osobami ojciec Mikołaja, diakon Michał”
źródło: „Mikołaj Borowik”; w: portal: WikipediA — internet: pl.wikipedia.org [dostępny: 2023.07.15]
sprawcy
Polacy lub Ukraińcy
ofiary
Polacy i Ukraińcy
ilość
w tekście:
17
min. 17
max. 17
Autorzy niniejszego opracowania informują, że każda korespondencja wysłana na podany poniżej adres portalu Genocidium Atrox może zostać opublikowana — verbatim w całości lub części, wraz z podpisem — chyba że zawierać będzie explicite odnośne zastrzeżenie. Adres Emajl nie będzie publikowany.
Jeśli na Państwa urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlookopisane m.in. w Wikipedii — by skontaktować się z Kustoszem/Administratorem i wysłać korespondecję proszę spróbować wybrac link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
GENOCIDIUM ATROX: WÓLKA PUKARZOWSKA