Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
LUDOBÓJSTWO dokonane przez UKRAIŃCÓW na POLAKACH
Opisy zbrodni (dane za okres 1943–1947)
Zbrodnie
Sprawcy:
Polacy
Ofiary:
Ukraińcy
Ilość ofiar:
min.:
0
max.:
1
wydarzenia
nr ref.:
11891
data:
1944.07.12
lokalizacja
opis
dane ogólne
Pod koniec okupacji niemieckiej — siedzibę dekanatu, Dynów, Rosjanie zdobyli 28.07.1944, a zatem ok. 2 tygodnie po opisywanym wydarzeniu — zabity przez członka polskiej niepodległoścowej Armii Krajowej AK (część Polskiego Państwa Podziemnego), z wyroku podziemnego sądu Polskiego Państwa Podziemnego, za współpracę z okupantem niemieckim i ukraińskimi nacjonalistami z ludobójczej organizacji OUN–UPA oraz podburzanie miejscowych Rusinów (Ukraińców) do mordowania Polaków.
Gdy wracał wozem z Dynowa podjechał do niego na rowerze mężczyzna—partyzant, który oddał do niego dwa strzały z rewolweru.
źródło: GTKRK, „ks. Michał Hajdiuk”; w: portal: «Biała Księga». Martyrologium duchowieństwa – Polska. XX w. (lata 1914—1989), parafia pw. św. Zygmunta w Słomczynie — internet: www.swzygmunt.knc.pl [dostępny: 2020.03.15]
Tłumaczenie na język polski informacji Fyłypa T. Wasylowskiego o mordzie na Ukraińcach we wsi Łubno zamieszczonej w zbiorze „Jarosławszczyna i Zasiannia” z 1986 r.:
„Zginął również od kul polskich bandytów ideowy duszpasterz, ksiądz Iwan Hajduk, którego za pracę w uświadamiającą narodowo, Kuria Apostolska Administracji Łemkowszczyzny przerzucała z jednej parafii na drugą. Zabito go pod Żurawcem, koło wsi Karolówka”.
źródło: „Łubno”; w: Siwicki M., „Dzieje konfliktów polsko-ukraińskich”, w: Warszawa 1994, t. III, s. 299—303
źródło: „Mordy na ludności ukraińskiej 1944-1947”; w: Huk Bogdan z gronem przyjaciół, portal: Apokryf Ruski — internet: www.apokryfruski.org [dostępny: 2021.09.30]
sprawcy
Polacy
ofiary
Ukraińcy
ilość
w tekście:
1
min. 1
max. 1
Autorzy niniejszego opracowania informują, że każda korespondencja wysłana na podany poniżej adres portalu Genocidium Atrox może zostać opublikowana — verbatim w całości lub części, wraz z podpisem — chyba że zawierać będzie explicite odnośne zastrzeżenie. Adres Emajl nie będzie publikowany.
Jeśli na Państwa urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlookopisane m.in. w Wikipedii — by skontaktować się z Kustoszem/Administratorem i wysłać korespondecję proszę spróbować wybrac link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
GENOCIDIUM ATROX: ŻURAWIEC