Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
LUDOBÓJSTWO dokonane przez UKRAIŃCÓW na POLAKACH
Opisy zbrodni (dane za okres 1943–1947)
Zbrodnie
Sprawcy:
Polacy
Ofiary:
Ukraińcy
Ilość ofiar:
min.:
22
max.:
22
Sprawcy:
Ukraińcy
Ofiary:
Polacy
Ilość ofiar:
min.:
1
max.:
1
wydarzenia
nr ref.:
00297
data:
1943.03.26
lokalizacja
opis
dane ogólne
Strzelce
Zbrodnia dokonana we wsi Strzelce i Tuchanie 26 maja 1943 na cywilnej ludności ukraińskiej przez oddział Kedywu Armii Krajowej.
Spalono kilkadziesiąt gospodarstw. Zdaniem Mychajły Hornego liczba ofiar łącznie w Tuchaniach i Strzelce wyniosła 28 osób (22 w Strzelcach i 6 w Tuchaniach), w tym 26 mężczyzn i 2 kobiety. Rannych zostało 8 osób (5 w Strzelcach i 3 w Tuchaniach) [1]. Według raportu niemieckiej policji w Strzelcach zabito 17 osób a w Tuchaniach 6[2]. Występujące niekiedy w literaturze informacje o 54 i więcej ofiarach[3][4][5] najprawdopodobniej wliczają ofiary zbrodni w Mołożowie, Nabrożu i kilku innych miejscowościach[2].
Atak na Strzelce był odwetem polskiego podziemia za niemiecką akcję Ukraineraktion, dokonywaną często[potrzebny przypis] przy udziale Ukraińskiej Policji Pomocniczej[4]. Strzelce i Tuchanie były wsiami częściowo zasiedlonymi przez ukraińskich przesiedleńców.
źródło: „Zbrodnia w Strzelcach”; w: portal: WikipediA — internet: pl.wikipedia.org [dostępny: 2021.02.04]
sprawcy
Polacy
ofiary
Ukraińcy
ilość
w tekście:
22
min. 22
max. 22
nr ref.:
11649
data:
1947.12.22
lokalizacja
opis
dane ogólne
Strzelce
W lesie koło wsi Strzelce na Zamojszczyźnie grupa upowców udusiła Polaka — gajowego, który idąc po świąteczną choinkę przypadkowo natknął się na ich bunkier.
źródło: Żurek Stanisław, „Kalendarium ludobójstwa – rok 1947”; w: portal: Wołyń — internet: wolyn.org [dostępny: 2022.03.02]
sprawcy
Ukraińcy
ofiary
Polacy
ilość
w tekście:
1
min. 1
max. 1
Autorzy niniejszego opracowania informują, że każda korespondencja wysłana na podany poniżej adres portalu Genocidium Atrox może zostać opublikowana — verbatim w całości lub części, wraz z podpisem — chyba że zawierać będzie explicite odnośne zastrzeżenie. Adres Emajl nie będzie publikowany.
Jeśli na Państwa urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlookopisane m.in. w Wikipedii — by skontaktować się z Kustoszem/Administratorem i wysłać korespondecję proszę spróbować wybrac link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
GENOCIDIUM ATROX: STRZELCE