Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
LUDOBÓJSTWO dokonane przez UKRAIŃCÓW na POLAKACH
Opisy zbrodni (dane za okres 1943–1947)
Miejscowość
II Rzeczpospolita
Majdan Jezierski
współcześnie
rej. Kiwerce, obw. Wołyń, Ukraina
info ogólne
miejscowość nieistniejąca
Zbrodnie
Sprawcy:
Ukraińcy
Ofiary:
Polacy
Ilość ofiar:
min.:
5
max.:
5
wydarzenia
nr ref.:
11168
data:
1943.07
lokalizacja
opis
dane ogólne
Majdan Jezierski
„Teren był wszędzie niebezpieczny, a mimo to ocaleli mieszkańcy z Przebraża dążyli do odzyskania utraconego mienia. Często z wypraw do swoich domostw nie wracali, byli bowiem mordowani. Nie zawsze bowiem patrol w sile plutonu 4. Kompanii zdążył przyjść z pomocą.
Tak było m.in. z rodziną zamieszkałą w kolonii Majdan Jezierski (6 km od Przebraża). Ich dom, który był nie całkiem spalony ocalał — wyjechali po zdobycie resztek swojego mienia i nie powrócili.
Tragiczny widok, który zastaliśmy oszałamiał wszystkich. Na podwórku kilka kur, skulony w budzie pies, a na wozie zrabowane mienie. Było ono własnością rodziny Dziadkowskich. Zaskoczeni napastnicy z ich dobytkiem nie zdążyli odjechać.
Straszna sceneria. W połowie na progu domu i w sieni w kałuży krwi z rozrąbaną siekierą głową leżał gospodarz lat ok. 50. Obok studni w kałuży krwi zamordowany ich synek ok. 12 lat (nie zdążyli wrzucić go do studni). Wszyscy sparaliżowani zostaliśmy strasznym widokiem — na ścianie nadpalonej sieni umieszczona żona gospodarza lat ok. 45 z rozprutym brzuchem, a u jej nóg w kałuży krwi noworodek — była w zaawansowanej ciąży.
Ten widok ciągle mnie prześladuje, przerodził się w psychiczny uraz, nie do opisania, pomimo upływu od tamtego zdarzenia 65 lat nie jestem w stanie tego zapomnieć — obraz powraca.
Z wielkim napięciem, w stresie, a też w zagrożeniu przed napadem odpinaliśmy zwłoki zawieszonej kobiety i w końcu wraz z niemowlęciem umieściliśmy ich na wozie z jednokonnym zaprzęgiem, obok ułożyliśmy zwłoki ojca, syna i córki. W żałobnym, a też ubezpieczanym powrocie wieczorem wróciliśmy do Przebraża. Pogrzeb na miejscowym cmentarzu odbył się następnego dnia.
Było to jedno z tysięcy zdarzeń, jakie towarzyszyły bestialskim mordom bezbronnej, pozbawionej szans przeżycia ludności polskiej. Tę tragedię — każdorazowo okupując to stresem — przekazywałem najbliższym, a pisanie o tym, z nieodpartą siłą przywołuje grozę mordów dokonywanych przez UPA na Polakach Kresów Płd.‑Wsch.”
źródło: Franciszek Kułakowski, „Wspomnienia”; w: Obecny Andrzej (red.), „Słupscy Wołyniacy”, w: Słupsk, 2008, s. 40 — internet: bibliotekacyfrowa.eu [dostępny: 2021.04.11]
sprawcy
Ukraińcy
ofiary
Polacy
ilość
w tekście:
5
min. 5
max. 5
Autorzy niniejszego opracowania informują, że każda korespondencja wysłana na podany poniżej adres portalu Genocidium Atrox może zostać opublikowana — verbatim w całości lub części, wraz z podpisem — chyba że zawierać będzie explicite odnośne zastrzeżenie. Adres Emajl nie będzie publikowany.
Jeśli na Państwa urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlookopisane m.in. w Wikipedii — by skontaktować się z Kustoszem/Administratorem i wysłać korespondecję proszę spróbować wybrac link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
GENOCIDIUM ATROX: MAJDAN JEZIERSKI