Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
LUDOBÓJSTWO dokonane przez UKRAIŃCÓW na POLAKACH
Opisy zbrodni (dane za okres 1943–1947)
Miejscowość
II Rzeczpospolita
Kłobuczyn
współcześnie
Zbrodnie
Sprawcy:
Ukraińcy
Ofiary:
Polacy
Ilość ofiar:
min.:
7
max.:
8
wydarzenia
nr ref.:
04353
data:
1941.09–1941.12
(jesień)
lokalizacja
opis
dane ogólne
Relacja p. Janusza Kopija:
„Opisywane zdarzenia, które znam bardzo dobrze z przekazów rodzinnych miało miejsce jesienią 1941 roku a nie w 1943 roku.
W opisie pomylone zostało imię mojego Dziadka, gdyż uprowadzono i zamordowano Bolesława Kopij, a nie Feliksa.
Bolesław Kopij w latach ok. 1930‑1941 był nadgajowym w osadzie leśnej Łopaten należącej do księcia Janusza Radziwiłła.
Informuję, że posiadaną wiedzę mam bezpośrednio od mojej Babci Julii z d. Całko, żony Bolesława, która wielokrotnie opowiadała mi historię śmierci Dziadka, oraz od mojego Ojca Stanisława Kopij (syna Bolesława).
Byli oni naocznymi świadkami uprowadzenia Dziadka pod pretekstem pomocy w przewozie drewna do Cumania, gdzie został aresztowany przez policję ukraińska, osadzony w areszcie na tzw. Wyspie i stracony.
Żona Julia rozpoczęła poszukiwania w Cumaniu, Olyce — bez skutku. Naocznym świadkiem był również maszynista parowozu kolejki, p. Antoni Pastuszek.
Zdarzenie to opisał we wspomnieniach syn Antoniego, Kazimierz, zamieszkały obecnie we Wrocławiu zamieszczonych w książce Feliksa Trusiewicza «Hawrylko», str. 210‑221, wydanej przez Bibliotekę «Wołanie z Wołynia», t. 131.
Żona Bolesława, Julia, z dziećmi Stanisławem, Martą i Marią, ostrzeżona o grożącym im niebezpieczenstwie opuściła Łopaten i udała się do swojej kuzynki za Bug, do m. Nadburzanka”.
źródło: p. Kopij Janusz, 19.01.2022, korespondencja prywatna
Został uprowadzony i wywieziony przez Ukraińców kolejką szynową pod pretekstem pomocy w przewozie drewna w kierunku Cumania gajowy Feliks Kopij. Pomimo poszukiwań ślad po nim zaginął.
źródło: Żurek Stanisław, „75. rocznica ludobójstwa – grudzień 1943”; w: portal: Wołyń — internet: wolyn.org [dostępny: 2021.02.04]
źródło: Orłowski Edward, „Leśnicy, którzy ponieśli śmierć w latach wojny i prześladowań w okresie 1938-1949 na terenie Małopolski Wschodniej i powojennej Rzeszowszczyzny”; w: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie — internet: www.krosno.lasy.gov.pl [dostępny: 2021.01.29]
sprawcy
Ukraińcy
ofiary
Polacy
ilość
w tekście:
1
min. 1
max. 1
nr ref.:
04291
data:
1943
lokalizacja
opis
dane ogólne
Kłobuczyn
W gajówce zamordowali 7 Polaków, w tym 2 dzieci oraz kobiety lat 24 i 28, wszyscy z rodziny Kamińskich.
źródło: Żurek Stanisław, „75. rocznica ludobójstwa – grudzień 1943”; w: portal: Wołyń — internet: wolyn.org [dostępny: 2021.02.04]
sprawcy
Ukraińcy
ofiary
Polacy
ilość
w tekście:
7
min. 7
max. 7
Autorzy niniejszego opracowania informują, że każda korespondencja wysłana na podany poniżej adres portalu Genocidium Atrox może zostać opublikowana — verbatim w całości lub części, wraz z podpisem — chyba że zawierać będzie explicite odnośne zastrzeżenie. Adres Emajl nie będzie publikowany.
Jeśli na Państwa urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlookopisane m.in. w Wikipedii — by skontaktować się z Kustoszem/Administratorem i wysłać korespondecję proszę spróbować wybrac link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
GENOCIDIUM ATROX: KŁOBUCZYN