Rzymskokatolicka Parafia pod wezwaniem
św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
strona główna
aktualności
ogłoszenia gazetka parafialna
o parafii
wspólnoty
galerie zdjęć
ciekawe adresy
informacje
dom rekolekcyjny
forum parafialne
księga gości
czytania z dnia
kontakt
przewodnik po stronie

Św. Zygmunt

GP nr 353 Kliknij na obrazek lub TU by pobrać kopię w formacie pdf

św. ZYGMUNT
Gazetka Parafialna parafii św. Zygmunta w Słomczynie
Nr III/2009 (353) : 18 stycznia 2009

» CHODŹCIE, A ZOBACZYCIE…IJ 1, 38«



A w numerze:

  • Niedzielne czytania z Pisma św.
  • Ilustracją czytań może obraz ECCE AGNUS DEI, BOUTS, Dieric starszy (ok. 1415, Haarlem – 1475, Leuven), 1462-64. deska, 53,8x41,2 cm, Alte Pinakothek, Monachium
  • Komentarz z Katechizmu Kościoła Katolickiego: w tym tygodniu KKK 2355
  • Ogłoszenia Parafialne
  • Patron Tygodnia: św. HENRYK z UPPSALI, biskup i męczennik (19 stycznia)
  • W 1156 na zamarzniętej tafli jeziora Kyulo zamordowany miał zostać przez wieśniaka imieniem Lalli, którego wcześniej obłożył kanoniczną klątwą za zabójstwo. Być może przyczyną śmierci była grabież – podanie głosi, że bandyta nie mogąc zdjąć z palca biskupa pierścienia, odrąbał mu go…
  • Polskie Madonny(110): MATKA BOŻA POCIESZENIA z KAWNIC
  • Matka Boska miała być związana z parafią w Wysokim Kole od samego zarania. Pierwszy kościół ponoć został wzniesiony na miejscu wskazanym przez Nią. Uczynić to miała poprzez lokalnego rolnika, któremu odmówiły posłuszeństwa woły podczas orki. Zaniepokojone pięknym śpiewem, który podobnie jak promieniujące światło wydawał się dochodzić z ziemi, przystanęły. Rolnik zaczął rozgrzebywać glebę i znalazł mały obraz Matki Bożej…
    Obraz z czasem uległ zniszczeniu i zastąpić go miano nowym, odsprzedanym tanio przez lokalnego artystę. Umieszczono go w kościele i od tego czasu modlący się przed obrazem do Matki Bożej zaczęli doznawać wiele łask…
  • Poczet Papieży(131): JAN XII
  • Wstępując na tron Oktawian przyjął imię Jana. Miał 18 lat i był osobą świecką. Połączył w swoim ręku władzę świecką i duchowną. Dążąc do wzmocnienia Państwa Kościelnego, w swoich zmaganiach z królem Włoch Berengariuszem, wezwał na pomoc króla Niemiec, Ottona I Wielkiego, którego w 962 koronował na cesarza, a jego żonę na cesarzową. Ten akt związał Stolicę Apostolską z cesarstwem – nazywanym aż do 1806 Świętym Cesarstwem Rzymskim – i nakładał na Ottona I Wielkiego i jego następców moralny obowiązek obrony papiestwa (tzw. Privilegium Ottonianum).
© GTKRK, 2009, wszelkie prawa zastrzeżone