Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
poprzednie
Marseille-en-Beauvaisis (1532)
Znaki Eucharystyczne
(pełna lista: tutaj)
HOSTIA URATOWANA z PŁOMIENI
miejsce wydarzenia: MORROVALLE
rok wydarzenia: 1560
następne
Veroli (1570)
17.iv.1560 r., ok. 200 nad ranem, z wtorku na środę podczas oktawy wielkanocnej, trzask drzewa obudził franciszkanina, brata zakonnego Anioła (wł. Angelo) Blasi, pochodzącego z miasta Urbania. Wyglądając z okna swojej celi ujrzał języki ognia dobywające się z franciszkańskiego kościoła w miejscowości Morrovalle w prowincji Macerata (wł. Provincia di Macerata) włoskiego regionu Marche.
Palił się kościół pw. św. Franciszka należący do XI-wiecznego kompleksu konwentu Zakonu Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum - OFM), czyli franciszkanów, znajdującego się tuż poniżej murów Morrovalle…
Brat Anioł natychmiast wszczął alarm.
Pożar ugaszono po 7 godzinach. Niestety, kościół i część konwentu spłonęły…
Prace nad oczyszczaniem ruin zniszczonej świątyni rozpoczęły się następnego dnia.
Dziesięć dni później, 27.iv.1560 r., ojciec Chrzciciel (wł. Battista) da Ascoli, żydowski konwertyta, kapłan, który przed pożarem odprawiał Mszę św. 13.iv, w Wielką Sobotę, i który konsekrowaną Hostię w srebrnym cyborium zamknął w tabernakulum, podczas usuwania kawałka marmuru stanowiącego część głównego ołtarza, we wgłębieniu ściany odkrył resztki stopionego cyborium. Obok leżała dająca się rozpoznać pokrywa puszki.
Ale nie to przykuło wzrok zakonnika. Tuż obok bowiem zobaczył nienaruszoną Hostię…
Wokół leżały niewielkie kawałki lnianego ołtarzowego obrusa oraz korporał, lekko nadpalony. A Hostia, tylko w części pokryta popiołem, leżała na korporale - nienaruszona, w dobrym stanie!
Ojciec Chrzciciel natychmiast przywołał innych braci. Zbiegło się też wielu innych świadków. Nikt nie potrafił wytłumaczyć niezwykłego zjawiska…
Cudownie ocalony Najświętszy Sakrament przez trzy dni i trzy noce wystawiono do publicznej adoracji.
Przybył prowincjał franciszkanów, ojciec Ewangelista (wł. Evangelist) da Morro d’Alba. Na jego polecenie Cudowną Hostię umieszczono w nowym, srebrnym pudełku, inkrustowanym kością słoniową.
Powiadomiono Stolicę Apostolską. Na miejsce przyjechała specjalna komisja, wysłana przez Ojca św. Piusa IV (1499, Mediolan - 1565, Rzym), kierowana przez biskupa niedalekiej diecezji Bertinoro, Ludwika (wł. Ludovico) Vanino de Theodoli (zm. 1563, Bertinoro), który w dniach 16-26.v.1560 r. przeprowadził specjalny kanoniczny - czyli zgodny z procedurami - proces diecezjalny, badający niezwykłe wydarzenia w Morrovallo.
Przygotowano szczegółowy raport i przekazano go papieżowi. Papież poprosił o opinię 5 kardynałów: Rudolfa (wł. Rodolfo) Pio di Carpi (1500, Carpi - 1560, Rzym), biskupa diecezji Porto - Santa Rufina, Jana Michała (wł. Giovanni Michele) Saraceni (1498, Neapol - 1568, Rzym), tytularnego biskupa bazyliki pw. św. Anastazji (wł. Sant’Anastasia), Jakuba (wł. Giacomo) Puteo (1495, Mallorca - 1563, Bari), tytularnego biskupa bazyliki pw. Matki Bożej w Drodze (wł. Santa Maria in Via), Jana Chrzciciela (wł. Giovanni Battista) Cicala (1510, Genua -1570, Rzym), tytularnego biskupa bazyliki pw. św. Klemensa (wł. San Clemente al Laterano) oraz Klemensa (wł. Clemente) d’Olera (1501, Zamek Moneglia - 1568, Rzym?), tytularnego biskupa bazyliki pw. Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego (wł. Santa Maria in Ara coeli), którzy wydali pozytywną opinię.
W rezultacie Pius IV w specjalnej bulli „Sacrosancta Romana Ecclesia” (pl. „Święty Kościół Rzymski”) uznał 19.ix.1560 r. działanie sił nadprzyrodzonych w Morrovalle. Papież pisał:
„Biorąc pod uwagę fakt, że Najświętszy Sakrament przetrwał w stanie nienaruszonym pożar świątyni, i że tabernakulum oraz srebrne cyborium, w których był przechowywany, uległy w pożodze zniszczeniu … oraz po rozważeniu opinii Naszych braci kardynałów i świadectwa biskupa Ludwika, że nie zaistniała żadna próba oszustwa lub nadużycia, uznajemy, że wydarzenie wykraczało poza wytłumaczalne drogą rozumową normy, i wspierani jednomyślną opinią naszych braci ogłaszamy zaistnienie bez wątpienia niewytłumaczalnego cudownego zjawiska…
By uczcić taki wielki cud, ujawniony nam w tajemniczych okolicznościach przez Boże miłosierdzie, dla wzmocnienia naszej wiary, podczas gdy wokół trwa atak zła tak wielki, że sam Najświętszy Sakrament jest atakowany i kwestionowany, w sposób szczególny przez heretyckie siły, oświadczamy, że wszyscy wierni powinni zostać o zaistnieniu cudu powiadomieni i uczcili go w swoim sercu”…
Bulla ustanawiała lokalne święta w rocznicę pożaru oraz odkrycia cudownych Hostii (17 i 27 kwietnia) - zwane świętami „dwukrotnego darowania win” - z możliwością uzyskania odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami.
Uroczystości te stały się - w owych latach heretyckiej reformacji protestanckiej - na tyle popularne, że trzeba było nie tylko odbudować ale i rozbudować kościół pw. św. Franciszka. Wybrano architekta, był nim niejaki Jan (wł. Giovanni) Boccolini (lub Buccolini). Kościół przetrwał, mimo nawałnic, które niszczyły jego dach (14.ix.1733 r.), trzęsień ziemi, które spowodowały dalsze zniszczenia (24.iv.1741 r.), rozwiązania klasztoru przez reżim napoleoński (4.vi.1810 r.), do wieku XIX. Wówczas, w 1871 r., zarówno klasztor jak i kościół zostały sprzedane i popadły w ruinę…
Cudowna Hostia - przechowywana w specjalnym cyborium „z inkrustacjami z kości słoniowej” - zachowała się do ok. połowy XVII w. Później gdzieś zaginęła w mrokach historii: w 100-rocznicę wydarzenia, w 1660 r., podczas uroczystej procesji już Jej nie niesiono). Pozostał specjalny relikwiarz z uratowaną pokrywą cyborium, które po zamknięciu klasztoru franciszkańskiego w 1871 przeniesione zostały do kolegiaty pw. św. Bartłomieja w Morrovalle.
28.iv.1960 r., w 400-setną rocznicę niezwykłego wydarzenia, decyzją rady miejskiej na głównej bramie wjazdowej do Morrovale, zwanej wł. Porta Alvaro, pod symbolem Najświętszej Hostii umieszczono tablicę z inskrypcją łac. „Civitas Eucaristica” (pl. „miasto Eucharystii”).
Do dziś w kolegiacie przechowywany jest pergamin bulli Piusa IV. W oba święta natomiast wystawiany jest Najświętszy Sakrament, relikwiarz z pokrywą stopionego w pożarze cyborium oraz cudowny krucyfiks, który również przetrwał pożar świątyni w 1560 r. I do dziś można tam uzyskać, ustanowiony przez Piusa IV, odpust zupełny…
Posłuchajmy fragmentów dwóch koncertów granych w Morrovalle:
Mapa okolic:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
angielskich:
włoskich:
innych: