Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
poprzednie
Rimini (1227)
Znaki Eucharystyczne
(pełna lista: tutaj)
ANIELSKI KRZYŻ
miejsce wydarzenia: CARAVACA
rok wydarzenia: 1232
następne
Regensburg (1257)
W czasach króla Ferdynanda III Świętego Kastylijskiego (hiszp. Fernando III El Santo) (1199, Zamora – 1252, Sewilla) i Jakuba I Zdobywcy (hiszp. Jaime I el Conquistador) (1208, Montpellier – 1276, Walencja), króla Aragonii, Walencji i Majorki, do Murcji (hiszp. Murcia), prowincji w południowo-wschodniej Hiszpanii, naonczas znajdującej się pod kontrolą Maurów, udał się kapłan, niejaki Genezjusz (hiszp. Gínes) Pérez Chirinos z pobliskiej Cuenci. Miał zamiar, na terenach muzułmańskich, ewangelizować mieszkańców Murcji i nauczać wiary prawdziwej…
I jak to bywa z muzułmanami przechwycono go i aresztowano. Po jakimś czasie przyprowadzono go do głównej sali zamku przed muzułmańskiego gubernatora Walencji, skłóconego z państwem Almohadów, marokańskiej dynastii panującej w Andaluzji, i w sensie politycznym wasala Jakuba I, Zayd Abu Zayda (ok. 1195 – 1268, Argelita). Gubernator zaintrygowany postawą kapłana zaczął dopytywać się o pewne szczegóły dotyczące wiary chrześcijańskiej…
W szczególności chodziło mu o zrozumienie przebiegu i znaczenia Mszy św. Genezjusz natychmiast zaczął wyjaśniać tajemnicy bezkrwawej ofiary Chrystusa, mającej miejsce podczas każdej celebracji Eucharystycznej…
Maur był coraz bardziej zainteresowany i zafascynowany. Wreszcie po chwili poprosił – nakazał! – kapłanowi, by „tu i teraz” odprawił Najświętszą Ofiarę!
Ale kapłan nie posiadał odpowiednich przyborów i naczyń. Nie zatrzymało to gubernatora – natychmiast nakazał swoim podwładnym ich sprowadzenie.
Zdobyto je – w jaki sposób, historia o tym milczy – w najbliższym mieście znajdującym się w rękach chrześcijańskich – Cuenca. Musiało więc upłynąć kilka dni, zanim Genezjusz mógł spełnić życzenie gubernatora.
Zaczął odprawiać Mszę św. W którymś aliści momencie zdał sobie sprawę, że na ołtarzu ofiarnym są – a owszem! – naczynia, jest chleb i wino, jest obrus, są świece, ale … brakuje symbolu krzyża. Zapomniano o nim!
Celebrans zmieszał się i zastygł w bezruchu. Zauważył to Abu Zayd i zapytał wprost, o co chodzi. Otrzymał odpowiedź, że potrzebny jest krzyż. Na co gubernator miał rzec:
- „Czy nie o to ci chodzi?”
I wskazał palcem w stronę okna, przy którym jak wizja ukazały się dwie nieznane osoby, mające postać aniołów, zbliżyły się do ołtarza i ustawiły na nim … Krzyż!
Zmieszało to kapłana jeszcze bardziej. Ale skłonił tylko pokornie głowę, w ciszy podziękował Panu, po czym wznowił celebrację Eucharystyczną.
W momencie konsekracji tym razem to gubernator zastygł nagle w bezruchu, do granic zmieszany. W podnoszonej właśnie Hostii dostrzegł mianowicie Piękne Dziecię, które z uczuciem miłości spojrzało na niego…
Gdy Msza św. dobiegła końca gubernator podjął decyzję. Tego jeszcze dnia został ochrzczony. Na Chrzcie św. przyjął imię Wincentego (hiszp. Vincente). Odtąd znany był pod nazwiskiem Bellvis.
Chrzest przyjęła też cała jego rodzina. Jego żona wybrała imię Eleny…
Cud miał miejsce 3 maja 1232 r. Od tego momentu miejscowość, gdzie wydarzenie miało miejsce, nazwana Caravaca de la Cruz…
Oficjalnie nawrócenie zostało ogłoszone w 1236 r., gdy Wincenty Bellvis podarował „zamki, wille i zagrody, które posiadał diecezji Sagobre”… A w 1243 r. Murcja stała się państwem wasalnym króla Ferdynanda III. Cud w Caravaca stał się kolejnym milowym krokiem na długiej drodze odzyskiwania półwyspu Iberyjskiego z rąk wyznawców Mahometa…
Ów Krzyż (17 cm wysokości), tak cudownie objawiony, przechowywany był przez wieki w bazylice Krzyża Przenajświętszego i Prawdziwego (hiszp. Basílica de la Santísima y Vera Cruz) w Caravaca. W Jego wnętrzu znajdował się fragment drzewa Krzyża Prawdziwego (łac. Lignum Crucis), na którym wisiał Pan Jezus – czyli był relikwiarzem. Charakterystyczne były jego dwie belki poprzeczne (o długości 7 i 10 cm).
Historycy wiążą Krzyż z Caravaca z krzyżem, który należeć miał do Patriarchy Jerozolimy Arnulfa z Chocques (II poł. X w., Chocques – 1118, Jerozolima), pierwszego łacińskiego biskupa Świętego Miasta po jego zdobyciu przez I krucjatę (1099 r.). Podczas szóstej krucjaty, w 1229 r., w czasie pobytu w Jerozolimie cesarza Fryderyka II (1194, Jesi – 1250, Fiorentino), widzieć Go miano przy ówczesnym biskupie Jerozolimy, następcy Arnulfa (był nim Gerard z Lozanii). Kilka lat później w cudowny sposób znaleźć się miał w Caravaca…
Są i tacy, którzy uważają, że Krzyż do Murcji sprowadził zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona (łac. Fratres Militiae Templi, Pauperes Commilitones Christi Templique Salomonis), czyli templariusze, którzy pod koniec XIII w. objęli w posiadanie Caravaca. Mieli Go otrzymać od innego patriarchy Jerozolimy, Roberta z Nantes (zm. 1254, Jerozolima)…
Z templariuszami związana jest inna ciekawa opowieść. A mianowicie gdzieś pod koniec XIII w. zostali oni, i okoliczni mieszczanie, okrążeni w zamku w Caravaca przez próbujących odzyskać utracone tereny Maurów. Muzułmanie zatruli wszystkie studnie w okolicy i wkrótce obrońcom zaczęło brakować wody. Wielu z nich rozchorowało się. Templariusze wysłali, pod osłoną nocy, zwiadowców w poszukiwaniu wody. Niestety, wrócili z niczym.
No, niezupelnie – wrócili ze znalezionym winem. Pobłosławiono więc wino i napojono nim najciężej chorych. I tu stać się miał drugi cud w Caravaca – chorzy natychmiast wyzdrowieli! Natychmiast zatem resztki wina wlano do zatrutych studni i … woda stała się znowu zdatną do picia!
Chrześcijanie przetrwali oblężenie…
W czasie wojen napoleońskich i inwazji Hiszpanii Krzyż z Caravaca ukryto w obawie przed barbarzyństwem wojsk francuskich. Skutecznie. Nie przetrwał wszelako czasów lewackiego szaleństwa w Hiszpanii w I połowie XX w. W 1934 r., w Środę Popielcową, na dwa lata przed wojną domową, w czasach natężonej propagandy antykatolickiej, włamano się do bazyliki, otwarto tabernakulum, gdzie Krzyż był przechowywany i skradziono Go, pozostawiając tylko otwartą XIV-wieczną skrzynię, w której przechowywano Cudowną Relikwię. Do tej pory Jej nie odnaleziono.
W 1945 r. Pius XII podarował bazylice cząstkę drzewa Krzyża Prawdziwego, pochodzącą z drzewa odkrytego i sprowadzonego w IV w. z Jerozolimy przez cesarzową św. Helenę. I to ta Relikwia, w kopii oryginalnego relikwiarza, przechowywana jest dzisiaj w Caravaca…
Niedawno, w 1998 r., za pontyfikatu Jana Pawła II, Stolica Apostolska w Rzymie dozwoliła zbudowanej w latach 1617-1703 wewnątrz starego zamku Maurów bazylice Krzyża Przenajświętszego i Prawdziwego, jako piątemu miejscu na świecie (oprócz Rzymu, Jerozolimy, Santiago de Compostela i Santo Toribio de Liébana – te dwa ostatnie również w Hiszpanii), obchodzenie – w sanktuarium, gdzie przechowywany jest Cudowny Krzyż Abu Zayda - Nieustannego Jubileuszu, czyli uznaniu co siódmego roku za Rok Święty, na zawsze (łac. in perpetuum). Związany jest z tym papieski przywilej wieczystego odpustu…
Następny Rok Święty przypada w 2017 r.
Historia cudownego wydarzenia w Caravaca de la Cruz opisana została przez nadwornego kronikarza króla Ferdynanda III Kastylijskiego, o. Idziego (hiszp. Gilles) de Zamora…
Sława Krzyża z Caravaca rozprzestrzeniła się po Europie i świecie dzięki zakonowi jezuickiemu. Trafiła także do Polski. Posiadanie Krzyża w formie z Caravace ma zapobiegać wielu nieszczęściom i chorobom (w Polsce popularny był jako krzyż chroniący przed zarazą). Pierwszy krzyż, który odkrywcy Ameryki – byli wśród nich franciszkanie, którzy płynęli m.in. z Krzysztofem Kolumbem - przywieźli ze sobą do Meksyku, miał mieć formę Krzyża z Caravaca. W Ameryce natomiast, wśród potomków niewolników, w tej formie używany jest w rytuałach voodoo i innych religiach synkretycznych. Takie wykorzystanie jest potępiane przez Kościół…
Krzyż z Caravaca wiesza się często nad drzwiami, by przynosił szczęście domostwu. W zastępstwie, choć niekiedy obok, tradycyjnej podkowy. Jakże pięknie by było, by ten z wyczaj rozprzestrzenił się i w Polsce…
Caravaca corocznie w dniach od 1 do 5 maja organizuje kilkudniowe celebracje odpustowe z okazji rocznicy Cudu i ku czci swej najważniejszej Relikwii…
Obejrzyjmy animowany film animowany związany z Krzyżem z Caravaca (po hiszpańsku):
Obejrzyjmy też trzy różne filmiki o Cudzie w Caravaca i dzisiejszych czasach miasta (po hiszpańsku):
Mapa okolic:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
angielskich:
hiszpańskich:
innych: