Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
poprzedni
Płoki
(12.ix.1982)
KORONOWANE WIZERUNKI MATKI BOŻEJ (130)
(pełna lista: TUTAJ)
MATKA BOŻA ZWYCIĘSKA
z Brdowa
Data pierwszej koronacji: 19 czerwca 1983
następny
Stoczek Klasztorny
(19.vi.1983)
Historia obrazu sięga początków XV wieku. Ustna tradycja, przekazywana od pokoleń przez mieszkańców Brdowa, pieczołowicie przechowujących wspaniałe legendy i podania przeszłości, wiąże cudowny wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem z królem Władysławem Jagiełło, z czasem tuż przed bitwą pod Grunwaldem. Monarcha miał bowiem przed Naszą Panią Brdowską, w namiocie, na polach grundwaldzkich, wymodlić w 1410 r. zwycięstwo na Zakonem Krzyżackim…
Z tego samego czasu pochodzi inna wieść, a Brdów obfituje w legendy i opowiadania o swoim pochodzeniu, jego mieszkańcach i jego Matce, głosząca, iż Maryja z cudownego obrazu ma twarz królowej - św. Jadwigi Andegaweńskiej, pierwszej żony króla Władysława.
Wizerunek Madonny z Brdowa jest swobodną kopią rzymskiej Ucieczki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), znajdującej się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie i znanej w Polsce pod nazwą Matki Bożej Śnieżnej. Śnieżnej w związku z objawieniem Matki Bożej, która nakazała wybudować bazylikę w miejscu, gdzie w sierpniu – najgorętszym miesiącu w Rzymie – miał spaść śnieg. I tak się stało…
Obraz z kaplicy królewskiej do Brdowa (o którym pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z bulli papieża Innocentego II skierowanej do arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba z 1136 r.) trafił w 1436 r., kiedy król Władysław Warneńczyk ufundował tam klasztor paulinów. Spełniając tym samym pragnienie ojca, by stał się on wotum za wiktorię grunwaldzką…
Matka Boża Zwycięska z Brdowa zawsze wychodziła zwycięsko z różnych opresji, z sytuacji wydawałoby się bez wyjścia. Mieszkańcy wsi nie mają wątpliwości, że nad obrazem czuwa Boża Opatrzność.
Zacząć się miało od zwycięstwa pod Grunwaldem. Potem do Brdowa i jego Matki przyjeżdżał m.in. o. Augustyn Kordecki, sławny przeor z Jasnej Góry, obrońca szańców Częstochowy w 1655 r.
Zwycięstwa Matki Bożej z Brdowa to nie tylko wielkie, historyczne wręcz, wydarzenia. To także te małe, niepozorne, w cieniu wielkiej polityki, to łaski zlewane przez Opiekunkę na swoich czcicieli. Choćby i to, odnotowane w 1773 r. przez parafialną księgę cudów i łask, wskrzeszenia - za wstawieniennictwem Matki Bożej Zwycięskiej - 12 letniej dziewczynki z pobliskiej Kłodawy…
W 1818 r. carskim nakazem klasztor pauliński zamknięto a oo. paulinów wyrzucono. Pozostało ich tylko dwóch, w roli kapłanów parafialnych…
W 1863 r. pod Brdowem rozegrała się jedna z większych bitew powstania styczniowego na terenie Wielkopolski. Liczący ok. 500 powstańców (głównie młodzieży z liceum w Trzemesznie i z Poznania, w tym dwóch synów Karola Libelta, znanego filozofa poznańskiego) polski oddział, z którym współpracowali pozostali paulini, po długiej i zaciętej walce uległ wojskom rosyjskim. Poległ dowódca, Francuz, płk. Young de Blankenheim i 69 jego towarzyszy, wśród nich jeden z młodych Libeltów…
W odwecie, w wyniku represji carskich, Brdów w 1870 r. utracił prawa miejskie. Klasztor ostatecznie zamknięto, ostatni paulini zostali wygnani… Opiekę nad Matką Brdowską przejęli kapłani parafialni.
W okresie okupacji hitlerowskiej kościół brdowski został zamknięty dla wiernych, ale przed cudownym obrazem odprawiano ponoć nabożeństwa dla … przybyłych z Rzeszy Niemców!
Oo. paulini powrócili do Brdowa w 1952 r. Czasy były trudne, Prymas Polski, Stefan Wyszyński (1901, Zuzela – 1981, Warszawa), wkrótce potem został aresztowany. Ruch pielgrzymkowy, powoli po wojnie się odradzający, ponownie uległ znaczącemu ograniczeniu. Trzeba było wielu wysiłków, by znów zaczął się odnawiać. Mimo i w obliczu nieustannych represji komunazistowskich i propagandy ateistycznej…
Wielu pamięta, jak w noc św. Andrzeja, w 1983 r., w kilka miesięcy po koronacji, w kościele wybuchł pożar, który strawił praktycznie całe wyposażenie świątyni. Sprawców podpalenia nigdy nie złapano. Zakonnicy i brdowianie są przekonani, że była to sprawka komunazistowskiej Służby Bezpieczeństwa. Ale obraz z pożogi ocalał, choć - mimo że znajdował się w ogniotrwałej kasecie - wierzchnia warstwa malarska uległa poważnym uszkodzeniom.
Aliści dzięki Bożej Opatrzności i ten dramat zamienił się w zdumienie, gdy podczas konserwacji odkryto, że pod zwęglonymi warstwami farby ukryty jest pierwotny malunek, na którym Maryja ma … nieco inną twarz.
Może tak właśnie, jak Madonna na owym pierwotnym wizerunku, wyglądała św. Jadwiga? Kto wie? A dziś to właśnie ten pierwszy, ukryty przez wieki, wizerunek mogą oglądać pielgrzymi…
Papieskie korony na liczący ponad pięć stuleci wizerunek (106.6×69 cm) nałożył 19.vi.1983 r. na Jasnej Górze Jan Paweł II. Mówił wtedy:
„Koronacja jest związana z godnością królewską. Dlatego też odwołuję się do słów Zwiastowania, które mówią o królewskiej godności Chrystusa. Z królestwem Syna związane jest królowanie Jego Matki. Koronując aktem liturgicznym obrazy lub rzeźby, naprzód wkładamy koronę na głowę Syna, Chrystusa, a potem Maryi.[…]
Niech koronacja dzisiejsza stanie się wyrazem tej nadzwyczajnej czci i miłości, jaką darzył [Maksymilian Kolbe] Niepokalaną. […] Wszak ten pierwszy polski święty drugiego tysiąclecia urodził się w Zduńskiej Woli, właśnie w diecezji włocławskiej[…]
Ale czy można tylko o nim jednym wspomnieć, mówiąc o diecezji, która największą chyba pośród diecezji polskich złożyła hekatombę ofiar spośród swoich kapłanów ze sługą Bożym biskupem Michałem Kozalem na czele. Skądinąd zaś — przecież to właśnie z tej diecezji przyszedł na stolicę lubelską, a potem prymasowską, niezapomniany kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia.”
Adres:
Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej
Brdów
ul. Koscielna 5
62-621 Babiak
Mapa dojazdu:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
polskich:
innych:
Homilia Ojca św. Jana Pawła II podczas koronacji (1983):