MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU

Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno

św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

poprzedni

Przasnysz
(18.ix.1977)

KORONOWANE WIZERUNKI MATKI BOŻEJ (119)
(pełna lista: TUTAJ)

MATKA BOŻA KĘBELSKA
z Wąwolnicy

Data pierwszej koronacji: 10 września 1978

następny

Maków Podhalański
(10.vi.1979)

Łącza do cudownei figurki Matki Bożej (a także wydarzeń z nią związanych):

  • MATKA BOŻA KĘBELSKA: Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, Wąwolnica; źródło: www.sanktuarium-wawolnica.pl
  • MATKA BOŻA KĘBELSKA: Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, Wąwolnica; źródło: http://theotokos.ovh.org/wawolnica.php
  • MATKA BOŻA KĘBELSKA: Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, Wąwolnica; źródło: www.sanktuarium-wawolnica.pl
  • MATKA BOŻA KĘBELSKA: Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, Wąwolnica; źródło: www.sanktuarium-wawolnica.pl
  • KAPLICA MATKI BOŻEJ KĘBELSKIEJ: Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, Wąwolnica; źródło: www.sanktuarium-wawolnica.pl

Początki kultu Matki Boskiej Kębelskiej tradycja wiąże z najazdem tatarskim w 1278 r. Po spustoszeniu Lublina najeźdźcy, pod wodzą Tambiweka, dotarli do niedalekiej Wąwolnicy, gdzie zaczęli oblegać zamek. W sąsiadującej wsi Kęble, wśród lasów, założyli obóz – tabory, a w środku niego, na głazie, postawili gdzieś zrabowaną figurkę Matki Bożej. I na oczach jeńców, pojmanych w niezliczonych, splądrowanych wsiach, którym przeznaczony był los niewolnika chańskiego, kpiono z niej i lżono ją, obrażając najświętsze uczucia nieszczęśników.

Tymczasem dziedzic tych ziemi, Otton Jastrzębczyk, schronił się w Głusku Opolskim, gdzie w końcu w pogoni udał się Tambiwek i gdzie odbyło się rozstrzygające starcie. Wojska tatarskie uległy, Tambiwek poległ, i w popłochu rozpoczął się odwrót ordy.

Gdy Jastrzębczyk znalazł się z powrotem w pobliżu Wąwolnicy, zagrażając taborowi tatarskiemu w Kęble, nad figurką Matki Bożej „ukazała się jasność”, jak zapisano w księdze parafialnej, i Pani Kębelska „nosić się zaczęła w górę, na przeciwległej górze o paręset kroków stanęła na lipie, jakoby uchodząc z rąk niewiernych, czasem jeszcze bardziej przerażeni Tatarzy, jak najszybciej uciekali, tak że łupy co nie były na wozach i jeńców pozostawili, nie myśląc o zdobywaniu zamku. Po ich ucieczce statua Matki Bożej nazad stanęła na kamieniu”…

Sława figurki Matki Boskiej szybko rozeszła się po kraju i do Kębla, gdzie Jastrzębczyk wystawił drewniany kościół, zaczęły przybywać pielgrzymki wiernych. I mnożyć zaczęły się cudowne wydarzenia…

Tyle tradycja. Wiadomo ponadto, że w 1700 r. kościółek w Kęblu okazał się za mały i figurkę, za zgodą papieską, przeniesiono do kaplicy zamkowej w Wąwolnicy, większej i okazalszej, pod patronatem św. Wojciecha i opieką o. benedyktynów (pierwszą kaplicę w Wąwolnicy wystawić miał jeszcze król Kazimierz Wielki w 1346 r.). I tam znajduje się do dzisiaj.

Nie oryginał, ale kopia. Figurka zachowana bowiem do naszych czasów, z pnia lipowego (85x27 cm), powstała dopiero ok. 1440 r. (prawdopodobnie w pracowni pomorskiej lub śląskiej). Należy do tzw. Pięknych Madonn, wzorem których była rzeźba Matki Bożej w Vimpergu. Co się zaś stało z oryginalną – tą z podań – nie wiadomo…

Historia zanotowała wiele cudów związanych z Matką Bożą z Wąwolnicy. Może najdziwniejszym z nich jest odzyskanie w 1840 r. wzroku – ewidetnie w nagrodę - przez miejscowego parafianina, który wystawił malutką kapliczkę na miejscu rozebranego kościółka w Kęblu i postawił na głazie cudu z 1278 r. inną figurkę Matki Bożej…

Widzę, że nad naszą parafią łaską Maryi jesteśmy osłonięci, jakoby płaszczem Maryi Kębelskiej” - mówił proboszcz kościoła w Wąwolnicy w 1892, gdy w okolicy zaczynała się szerzyć zaraza…

Po II wojnie światowej bp lubelski Stefan Wyszyński (1901, Zuzela – 1981, Warszawa) podczas pierwszego spotkania z kustoszem sanktuarium w Wąwolnicy powiedzieć miał: „Niech się ksiądz stara w Rzymie o koronację Matki Bożej Wąwolnickiej, bo jest cudowna”…

I tak też się stało. Koronacji, która okazała się ostatnią za pontyfikatu Pawła VI, dokonał w 600-lecie cudownych wydarzeń, 10.ix.1978 r., za zgodą papieską - i koronami papieskimi - bp Bolesław Pylak…

Adres:

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej
ul. Zamkowa 24
24-160 Wąwolnica

Mapa dojazdu:

  • GoogleMap

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:

innych:

  • Z dawna Polski Tyś Królową, Koronowane wizerunki Matki Bożej 1717-1999”, wyd. V poprawione, Siostry Niepokalanki, Szymanów 1999

loading