Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
poprzedni
Biechowo
(12.ix.1976)
KORONOWANE WIZERUNKI MATKI BOŻEJ (117)
(pełna lista: TUTAJ)
MATKA BOŻA POCIESZENIA
w Błotnicy
Data pierwszej koronacji: 21 sierpnia 1977
następny
Przasnysz
(18.ix.1977)
Pierwsze wzmianki o cudownym obrazie w Błotnicy, wsi niedaleko Radomia, pochodzą z lat 1403 i 1448. Prymas Jan Łaski wizytując parafię w 1511 r. stwierdził, że „kościół […] słynie cudownym obrazem Najświętszej Maryi Panny”.
Tyle fakty. Podania mówią natomiast o wydobyciu obrazu w czasie orki z ziemi w sąsiedniej wsi i ofiarowaniu go kościołowi w Błotnicy. Odzwierciedlałyby zatem tradycyjne przywiązanie gospodarskie i rolnicze polskiej wsi do Matki Bożej…
Według badań naukowych obraz (71 x 103 cm) - zwany dawniej Imago Wetustissima
lub Imago Miraculosa -
typu bizantyjskich wizerunków Hodogetrii z kręgu Madonn Piekarskich, wykonany na deskach lipowych,
wielokrotnie odnawiany i przemalowywany, pochodzi najprawdopodobniej z XVI w.
(taki charakter ma też postać nieznanego fundatora w lewym, dolnym rogu obrazu).
Wot wdzięcznych czcicieli w 1700 r. było już 630, wśród nich tabliczki złote i srebrne wyobrażające ręce, nogi i serca, łańcuchy, pierścienie, perły, obrączki, złote krzyżyki…
W 1756 r. bp Andrzej Stanisław Załuski z Krakowa zanotował: „W Błotnicy przez votum tu oddane, już od lekarzy odstąpiony, książę, brat mój do zdrowia został przywrócony” (był nim bp kijowski, Józef Załuski, współtwórca pierwszej powszechnej biblioteki w świecie, pisarz, poseł, porwany później w 1767 r., z sejmu, przez ambasadora carycy Katarzyny II i zesłany w głąb Rosji).
Wśród wielu łask, którym obdarzani byli czciciele Matki Bożej z Błotnicy na przestrzeni wieków jest i uzdrowienie ok. 1913 r. dziewczynki chorej na dyfteryt, której lekarze nie dawali możliwości przeżycia…
W czasie II wojny światowej Niemcy wysiedlili mieszkańców Błotnicy, by urządzić poligon wojskowy. Na nic zdawały się protesty - odmówiono nawet przyjęcia podania w sprawie ocalenia sanktuarium. G dy w kościele trwały nieustanne modły na sanktuarium wycelowano działa armat… W ostatnim geście protestu błotnicki proboszcz – ks. Głąbiński - wysłał naprędce napisany list zaadresowany „J.E. Generał Gubernator w Krakowie” (był nim Hans Frank, powieszony po wojnie za popełnione zbrodnie). Po paru dniach na plebanii pojawił się oficer niemiecki. „Kogo ksiądz ma znajomego w Berlinie?” – zapytał. Nigdy nie spotkał się z przypadkiem odwołania podobnego zarządzenia „zniszczenia domu modlitwy”…
21.viii.1997 r. koronacji, w zastępstwie nieobecnego Prymasa, dokonał Karol kard. Wojtyła, w obecności prawie 200 tys. zgromadzonych pielgrzymów.
Nawiązując do wydarzeń radomskich z 1976 r., gdy komuniści spacyfikowali strajkujące miasto i urządzili tzw. „ścieżki zdrowia” protestującym, oraz do śmierci ks. Romana Kotlarza, który podczas owych wydarzeń ze schodów kościoła Św. Trójcy błogosławił strajkującym robotnikom, i który zmarł zamordowany w wyniku wielokrotnych pobić przez tzw. „nieznanych sprawców” (bijąc ponoć mówili: „Bijemy cię za to żeś robotników bałamucił, w głowach im poprzewracałeś…”), Karol Wojtyła mówił wtedy: „Ta koronacja oczekiwana była przez całe pokolenia ludu Bożego na ziemi radomskiej. I chyba szczególnie potrzebna jest ta koronacja Matki Bożej Pocieszenia na tym miejscu, na tej ziemi radomskiej, która jak wszyscy dobrze wiemy, była w ostatnim roku ziemią szczególnego smutku. Ten smutek był udziałem całego społeczeństwa, całego Kościoła w Polsce”.
Wołał: „Trzeba narodowi nadziei i radości życia, podniesionych głów, a nie spuszczonych do ziemi!”.
I prosił: „Matko Pocieszenia, wejdź w życie naszych rodzin, ażeby w nich rodzili się ludzie, a nie ginęli przed urodzeniem! […] Matko Pocieszenia, […] zapraszamy, zaklinamy, wejdź w życie naszej Ojczyzny, Polski drugiego tysiąclecia. Wejdź Ukoronowana Służebnico Pana!”…
Adres:
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia
Ojcowie Paulini
26-806 Stara Błotnica
Mapa dojazdu:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
polskich:
innych: