Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
poprzedni
Obory
(18.vii.1976)
KORONOWANE WIZERUNKI MATKI BOŻEJ (116)
(pełna lista: TUTAJ)
MATKA BOŻA POCIESZENIA
z Biechowa
Data pierwszej koronacji: 12 września 1976
następny
Błotnica
(21.viii.1977)
Biechowo jest miejscowością leżącą we wschodniej części ziemi poznańskiej, 10 km od Wrześni, na historycznym szlaku z Poznania do Kalisza i Jarocina.
Historia tego miejsca oraz kościoła parafialnego sięga początków XI w. – zapisy z 1232 r. mówią o Biechowie jako o dawno już istniejącym miejscu kultu religijnego.
Największym skarbem świątyni biechowskiej, od najdawniejszych czasów, jest wizerunek Maryi z dzieciątkiem trzymanym na lewym ramieniu, w prawej dłoni trzymającej owoc. Najstarsze wzmianki o łaskami słynącym wizerunku pochodzą z 1695 r., gdzie pisze się o „dawno sławnym obrazie, przed którym wierni otrzymują wiele łask i cudów, a szczególnie nawróceń”. Znane są liczne nawrócenia na wiarę katolicką i to zarówno z wiary protestanckiej, jak i z żydowskiej. Zachowany został opis pielgrzymki kobiety, przybyłej pieszo z Krakowa, aby dziękować Maryi za otrzymanie łaski wiary. Jednym z pierwszych odnotowanych cudów było uzdrowienie człowieka niewidomego…
Podobne łaski i cuda były tak liczne, że w XVII w. wizerunek przyozdabiało wele wot, niekiedy bezpośrednio przybitych do obrazu. Wśród nich były dwie złocone korony z perłami i diamentami, sześć sznurów pereł; złote łańcuszki i wisiorki oraz obrączki, krzyżyki etc. Niestety, wota te z biegiem czasu zostaną sprzedane celem zakupu brakujących paramentów liturgicznych, czy później, w XIX w. celem odnowienia świątyni…
W 1962 r. przystąpiono do konserwacji obrazu (autorstwa ks. Krzysztofa Aleksandra Boguszewskiego, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha z Poznania, który miałby być również autorem innego cudownego wizerunku, Matki Bożej Pocieszenia z Kawnicach), pochodzącego – jak wiedziano – z 1632 r. Niespodziewanie w czasie pracy pod wizerunkiem odkryto inny obraz, ze szkoły bizantyjsko–włoskiej, mniejszy (53 x 80 cm), ale o wiele starszy - z 1460 r.! Oba były prawie identyczne, tylko na obrazie z XVII w. Matka Boża trzymałą w dłoni jabłko królewskie, na starszym zaś – owoc brzoskiwini!
W takiej sytuacji obraz późniejszy przeniesiono na inny podkład: służy on obecnie jako zasłona starszego, i cenniejszego pod względem artystycznym, wizerunku.
Na prośbę oo. Paulinów ks. Stefan kard. Wyszyński (1901, Zuzela – 1981, Warszawa), Prymas Polski, uprosił Stolicę Apostolską o pozwolenie na przeprowadzenie koronacji cudownego wizerunku złotymi koronami papieskimi i dokonał jej 12.ix.1976 r.
Do Matki Bożej Pocieszenia corocznie przybywa wiele pielgrzymek, a najstarsza z nich - ze Środy Wielkopolskiej – czyni to już ponad 130 lat, dziękując Maryi za ocalenie miasta od zarazy…
Krótki film o sanktuarium:
Adres:
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia
Ojcowie Paulini
Biechowo 12
62-320 Miłosław
Mapa dojazdu:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
polskich:
innych: