Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
poprzedni
Jodłówka
(31.viii.1975)
KORONOWANE WIZERUNKI MATKI BOŻEJ (113)
(pełna lista: TUTAJ)
MATKA BOŻA TRÓJCY ŚWIĘTEJ
z Sejn
Data pierwszej koronacji: 6 września 1975
następny
Głogowiec
(14.ix.1975)
Od 1603 r. w Sejnach króluje Matka Boska Trójcy Przenajświętszej. Rzeźba należy do jednego z trzech znanych typów figur szafkowych Madonny, które po otwarciu odsłaniają tryptyk wewnętrzny. Obok sejneńskiej, w Europie zachowało się jeszcze 5 podobnych figur: w Muzeum Cluny w Paryżu, Muzeum Narodowym w Norymberdze, oraz w Lubieszowie, Konówce i Ełku w Polsce.
Po otwarciu rzeźba wyobraża Boga Ojca siedzącego na tronie, z rozłożonymi ramionami, w których trzyma krucyfiks. Nad głową Boga Ojca unosi się Duch Święty w formie gołębicy. Na skrzydłach widnieją malowidła 27 postaci.
Madonnę z Sejn zawdzięczamy nieznanemu rzeźbiarzowi z Prus, gdzieś z przełomu XIV i XV w., w okresie panowania zakonu krzyżackiego. O pochodzeniu świadczą sylwetki dwóch mnichów-krzyżaków, prawdopodobnie fundatorów dzieła, klęczących przed Panią Świata.
W XVI w., w czasach szalejącej w Prusach reformacji, z kościołów usuwano wizerunki nawiązujące do kultu Najświętszej Maryi Panny – jeśli w przystępie fanatyzmu ich nie zniszczono, to sprzedawano lub porzucano gdzieś w magazynach… Jeden z nich, prawdopodobnie ze składnicy w Królewcu, nabył Jerzy Grudziński, właściciel dóbr w okolicy dzisiejszych Sejn, który w 1602 r. wybudował drewniany kościół na wzgórzu, nad zakolem rzeki Sejny, wcześniej sprowadzając do Sejn dominikanów z Wilna.
W 1619 r. figurę (wys. 117 cm), misternie wyrzeźbioną w lipowym drewnie, umieszczono w nowym, murowanym, kościele klasztornym. Pojawiać się zaczęły coraz to nowe wota – świadectwo odebranych łask… W 1881 r. Matkę Boską przeniesiono do nowej kaplicy wystawionej przez biskupa sejneńskiego.
Wielokrotnie Matka Boska Sejneńska stawiała czoła trudnym czasom. W 1656 r., w czasie potopu szwedzkiego, dominikanie chcieli wywieźć swoją Panią w obawie przed najazdem moskiewskim, ale trzykrotnie pod ciężarem miały pękać osie wozu! Matka Boska pragnęła zostać w swojej świątyni… Nieprzyjaciel wycofał się, gdy przed kościołem pojawiły się jakieś dziwne, białe postaci… „Aniołowie Pańscy przybyli na posługi swej Królowej i wroga przepędzili” – mówiono.
W 1914 r. mimo wielu bitew rozgrywających się w okolicy zespół klasztorny pozostał w zasadzie nietknięty. Sami wojskowi byli tym zdziwieni, gdyż obiekt był doskonałym celem…
A kult nie ustał nawet, gdy zaborcy (Sejny znalazły się w rękach pruskich) skasowali zakon dominikański. Podupadł trochę w międzywojniu (podzieleniu uległa wówczas, między dwa nowo odrodzone państwa – Rzeczpospolitą i Litwę, diecezja augustowska), mimo to w 1932 r. pod kierunkiem warszawskich artystów dokonano gruntownej odnowy dzieła.
Wtedy też rozpoczęto starania o koronację, zakończone w 1973 r., gdy papież Paweł VI na nią przyzwolił. Koronacja miała miejsce 6.ix.1975 r. Mszę Św. celebrował Karol kard. Wojtyła, metropolita krakowski, a homilię wygłosił Prymas Stefan kard. Wyszyński (1901, Zuzela – 1981, Warszawa).
„Przez wieki Matka Boska Sejneńska gromadziła w swoim sanktuarium wiernych z pogranicza Polski, Litwy i Rusi. Figura stała się symbolem chrześcijańskiej więzi sąsiadujących ze sobą Narodów”bp ełcki na 400-lecie obecności figury Matki Bożej w Sejnach…
Adres:
Bazylika Mniejsza
pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Plac św. Agaty 1
16-500 Sejny
Mapa dojazdu:
Opracowanie oparto na następujących źródłach:
polskich:
innych: